Fumat ultra rar

Fumatul

Postata de serban1997 cu 9 ani in urma.

Salut, m-am lasat de fumat acum 6 luni, am fumat aproape 3 luni si fumam uneori 4-5 tigari pe zi, alteori 1-2, alteori niciuna. Astazi am luat o tigara de la un prieten, gandindu-ma ca nu se poate intampla nimic daca fumez...vorba aia, au trecut 6 luni de la ultima tigara. Dar totusi, ceva ma ingrijoreaza, si ma tem ca tigarea asta fumata din intamplare sa nu ma afecteze in timp sau pe moment. Stiu ca suna ciudat, dar as dori niste raspunsuri daca se poate. Multumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

In principiu, fumatul ocazional, cunoscut si sub numele de fumat "social" sau "recreational", este ceva mai putin daunator decat fumatul zilnic. Desigur, ideal ar fi sa nu fumam deloc, din cauza riscului asociat de boli cardiovasculare, cancer pulmonar si alte tipuri de cancer, afectiuni respiratorii, etc.

Daca ai fumat o singura tigara dupa 6 luni de abstinenta, nu ar trebui sa iti faci prea multe griji. Totusi, este important sa nu faci acest lucru un obicei - o singura tigara poate duce pentru unii oameni la recidiva dependentei de nicotine. Deci, evita pe cat posibil situatiile in care simti nevoia sa fumezi si incearca sa ai un stil de viata cat mai sanatos.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-generala

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Fumatul-si-efectele-acestuia/renuntarea-la-tigari-reactii-imediate-in-organism_7263
https://sfatulmedicului.ro/Fumatul-si-efectele-acestuia/beneficiile-renuntarii-la-fumat_9947