Eliminare sputa, durere in piept in momentul inhalatiei

Fumatul

Postata de sfantulsos cu 12 ani in urma.

Barbat, 25 ani,2 ani istoric de fumator. In ultimele luni am avut perioade de "raceala" caracterizate prin tuse, neproductiva, "dureroasa", la inceput, dupa care am inceput sa elimin sputa (culoare verde). Concomitent, in ultimele luni atunci cand trag puternic aer in piept simt o durere in gat si intepaturi in zona pieptului. am fost deja la 2 consultatii ( MI si Pneumologie), rezultatul a fost o traheita recurenta, s-a mentionat ca nu exista modificari la nivel pulmonar (anamneza simpla, nu am facut investigatii suplimentare). Ce ma sfatuiti?

Raspunsuri (4)

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul d.vs ar trebui urmat un tratament cu fluidifiante ale secreţiilor precum: Erdomed, ACC însoţit de o hidratare corespunzătoare. Dacă secreţiile sunt purulente ar fi recomandat consultul unui medic pneumolog precum şi al unui medic ORL-ist (ţinând cont de durerea şi jena de la nivelul gâtului, descrise de d-vs)

marin m

acum 12 ani

am mai vb despre asta dar nimeni nu mi a dat nici un ras. am spus si eu ca mi a iesit o unflatura la subrat dar e bub piele ca un bob de orez putin mai mare oare ce ar putea fi?

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul în care această umflătură axilară nu a apărut după raderea parului axilar, care este cea mai probabilă cauză şi dacă umflatura este rosiatică şi se localizează în jurul unui fir de păr axilar, e posibil sa fie vorba de o foliculită (infectie a folicului pilos) pentru care ar trebui să folosiţi un antibiotic unguent. Daca acea umflătură nu se diminuează ca mărime în aproximativ doua -trei zile folosind unguentul, ar trebui consultat un medic internist sau hematolog, putând fi vorba de un ganglion axilar inflamat (consecinţă a unor eventuale Infecţii virale, infecţii bacteriene, fungice sau unor afecţiuni ale ţesutului conjunctiv)

Alex

acum 11 ani

elimin o sputa cu firisoare gri sau negre...transpir noaptea ca un cal...dar nu mai fumez de 4 ani...ce sa fac?
rog mail la:

[email protected]