efecte adverse Zyban

Fumatul

Postata de mely_ssa cu 9 ani in urma.

Am luat Zyban la mijlocul lui iulie si pentru ca dupa 3 zile nu simteam nici un efect am inceput SA iau 3 la zi...dupa alte 2 zile m am simtit foarte rau, am renuntat la ele, m am lasat si de fumat ca aveam greata si ameteli, si am Stat 2 sapt la pat practic...ameteam dak ma ridicam, la munca nu puteam sa ma duc, nu puteam sa respir, greata, dureri de cap, somnolenta , oboseala, constipatie apoi diaree... Akm fumez cateva la zi si am o luna de zile de cand sunt la pat cu aceleasi simptome...am fost la munca dar ma obosesc Asha tare ca ma ametesc .... Cred ca e de la zyban...analizele sunt perfecte...doctorul nu stie ca le am luat si imi zice ca sufar de anxietate si mi a dat antidepresive si xanax...eu as face un control la inima...ce ma sfatuiti ca nu stiu ce sa mai fac...am 25 de ani si nu stau in picioare...va rog sa mi raspundeti Ceva...multumesc anticipat

Raspunsuri (1)

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 9 ani

Da, daca investigatiile medicale sunt in regula, atunci este vorba despre anxietate.
Accesand acest link afli in ce consta:
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/anxietate/

Altceva, medicatia anxiolitica sau antidepresiva se recomada sa fie prescrisa de catre medicul psihiatru.

Cel mai natural, rezolva-ti problema prin psihoterapie. Cu cat astepti mai mult sa treaca de la sine, risti sa ti cronicizeze simptomele.

Despre tratamentul psihoterapeutic, aici:
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/

Psih. Roxana Pătrașcu
Telefon: 0721. 349.765
Mail: [email protected]

Website: www.psihoutil.ro