De ce mă ține în piept așa rău fumez de la 18 ani și am 33 de ani acum?

Fumatul

Postata de Mocanu cu 2 saptamani in urma.

Bună ziua am 33 de ani și fumez de la 18 ani și mă ține în piept rău abea respir și mai mereu respir pe gura ce pot sa fac. Răsp va rog mult

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Durerea sau disconfortul in piept si dificultatea de a respira ar putea fi semne de boli pulmonare, cum ar fi bronsita cronica sau chiar boala pulmonara obstructiva cronica, care sunt afectiuni comune in randul fumatorilor. Fumatul este un factor de risc major pentru aceste boli, deoarece dauneaza tesutului pulmonar si pot duce la inflamatie si iritatii. Uneori, pot dezvolta chiar si cancer pulmonar.

Primul lucru pe care vi-l recomandam este sa renuntati la fumat. Este cea mai importanta masura pe care o puteti lua pentru a incetini progresia bolilor de plamani si a imbunatati calitatea respiratiei. Al doilea lucru pe care vi-l recomandam este sa mergeti la un medic pentru o evaluare completa. Poate fi necesar sa faceti testul functiei pulmonare si alte teste pentru a determina cauza exacta a simptomelor tale.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/pneumologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Fumatul-si-efectele-acestuia/zece-pasi-pentru-a-scapa-de-fumat_116
sfatulmedicului.ro/Fumatul-si-efectele-acestuia/ce-se-intampla-dupa-ce-renunti-la-fumati_18236
sfatulmedicului.ro/Fumatul-si-efectele-acestuia/renuntarea-la-tigari-reactii-imediate-in-organism_7263
sfatulmedicului.ro/Fumatul-si-efectele-acestuia/beneficiile-renuntarii-la-fumat_9947