Cum pot renunta la fumat?

Fumatul

Postata de rodica daniela1 cu 14 ani in urma.

In primul rand vreau sa va spun ca sunt noua pe aici,nu am intrat pana acum in grupuri de discutii dar orice lucru are un inceput.Ma intereseaza ce as putea sa-mi procur din farmacie pentru a putea sa ma las de fumat.Fumez de 27 de ani ma gandesc ca ajunge ,am incercat de multe ori dar nu a mers mai mult de 2 zile in care eram agitata si-mi lipsea ceva.Va multumesc!

Raspunsuri (7)

Maria C

acum 14 ani

Foarte simplu. Daca ai vointa vei reusi. Mult succes!

Ciprian

acum 14 ani

Iti recomand o carte "În sfârşit,nefumător - Metoda uşoară" scrisa de Allan Carr.
Eu m-am lasat, mai stiu cel putin 10 persoane care s-au lasat dupa ce au citit-o.
Fii convinsa ca exista o cale, una simpla ... nu e vina ta pentru ca te-ai apucat, poti renunta la un obicei pe care la-i avut si iti dauneaza.

rodica daniela1

acum 14 ani

Buna Ciprian ,iti multumesc din suflet pentru recomandarea facuta.Dupa ce ti-am citit comentariul am mai gasit si alte comentarii pe net despre Allen Carr si ma umplut de curiozitate ce poate oferi aceasta carte.Am inceput-o de citit la ora 12°° si seara am terminat-o dar si cu tigarile am terminat-o definitiv.Si eu am recomandat-o la toti fumatorii pe care-i stiu mai ales in Romania(eu locuiesc in Germania)Sincer nu am crezut ca exista asa ceva dar.....ITI MULTUMESC DE MII DE ORI. cu prietenie DANIELA

omnia

acum 14 ani

Buna,

In primul rand cu multa ambitie!

Intr-adevar, in primele saptamani o sa simti o lipsa cumplita, nu o sa mai vezi rostul iesirilor in oras fara a savura 10 tigari, de fiecare data cand o sa mergi la o petrecere, sau cand o sa te intalnesti cu prietenii (mai ales daca sunt fumatori) o sa ai tendinta sa revii la acest viciu.

Sa stii ca cel mai important e sa te motivezi;
Daca sanatatea nu e un motiv suficient pentru a renunta la fumat (si eu sunt fumatoare si adevarul e ca pana nu o sa ne trezim cu cine stie ce boala, nici n-o sa ne motivam prea bine), atunci gandeste-te la cati bani iti mananca acest viciu!
bani pentru care muncesti zi de zi si care dispar din senin...pentru ca nu vezi nimic in urma lor...

Eu am reusit de ceva timp sa le reduc considerabil...de la 3 pachete la 2 zile, am ajuns la 1 pachet la 3-4 zile...greu, mai ales ca la birou colegii fumeaza..si pauza de tigara era momentul nostru de relaxare;
Am ales sa beau ceai verde atunci cand imi este pofta de o tigara sau sa mananc guma.
M-am motivat sa nu mai fumez deloc in masina deaorece s-a imbibat fum in tapiterie si simt ca-mi bat joc de un lucru care imi scoate lunar din buzunar o suma considerabila de bani;

Cauta motive intemeiate pentru a amana sau renunta la tigara in fiecare momente in care simti nevoia sa aprinzi una.

Iti recomanda sa citesti:
//sfatulmedicului.ro/Fumatul-si-efectele-acestuia/zece-pasi-pentru-a-scapa-de-fumat_116
//sfatulmedicului.ro/Fumatul-si-efectele-acestuia/cum-sa-reusesti-sa-te-lasi-de-fumat_520
//sfatulmedicului.ro/Fumatul-si-efectele-acestuia/ghid-medical-de-abandonare-a-fumatului_519
//sfatulmedicului.ro/Fumatul-si-efectele-acestuia/sevrajul-nicotinic-ce-este-cum-se-manifesta-cand-apare_528

Mult succes!

rodica daniela1

acum 14 ani

Buna,iti recomand cu cea mai mare caldura cartea(o gasesti pe net) a lui ALLEN CARR-IN SFARSIT NEFUMATOR. Crede-ma ca dupa ce am citit aceasta carte m-am lasat pe loc si nu am nici o problema,dimpotriva urasc tigarile.Eu cred ca toti care citesc cartea aceasta nu au cum sa nu-si dea seama de continutul ei pentru ca e atat de logic.ITI DORESC BAFTA!!!!!!!!!!! CU PRIETENIE, DANIELA

andrutz

acum 14 ani

Si eu recomand Allen Carr - In sfarsit nefumator . Iti explica de ce fumezi si ce inseamna a fi fumator / nefumator. Nici o magie la mijloc.

Vrei sa te lasi de fumat = citeste.

ciupi25

acum 14 ani

buna, eu cred ca cel mai important este sa ai vointa. eu am fumat 9 ani iar de 1 luna m-am lasat pur si simplu, mi-am zis "de maine nu mai fumez" si asa a fost
nu simt nevoia de tigara nici nu simt nevoia de a face altceva cum ar fi sa mananc,sa mestec guma,etc
Trebuie doar sa-ti propui si vei reusi, trebuie sa vrei cu adevarat. multa bafta