Cum ma las de fumat

Fumatul

Postata de Floricica68 cu 9 ani in urma.

Vreau sa ma as de fumat, ma poate ajuta cineva ?

Raspunsuri (4)

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 9 ani

Floricica68, analizeaza bine motivele pentru care doresti sa te lasi de tutun si atunci cand iti vine cheful sa fumezi o tigare citeste lista de motice. De asemenea, analizeaza si motivele pentru care fumezi, cum ar fi: de placere, de plictiseala, este un gest de socializare, pentru a te calma s.a.
Evita sa iesi sau sa stai cu alti fumatori, inlocuieste gestul fumatului cu exercitiile fizice etc. In functie de fiecare persoana in parte exista diverse metode pentru renuntarea la tutun.

Daca nu reusesti sa iti gasesti motivatia si vointa necesara, poti apela la demersul psihoterapeutic.
Sedintele de psihoterapie si dezvoltare personala se pot tine la cabinet sau online.
Mai multe detalii poti citi accesand aceste link-uri in bara de cautare:
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/

http://www.psihoutil.ro/bine-ati-venit/psihoterapia-online/

Sper ca aceste idei sa iti fie utile. Daca doresti si alte informatii, imi poti scrie aici sau pe mail-ul personal.

O zi frumoasa!
Psih. Roxana Pătrașcu
Telefon: 0721.349.765
Mail: [email protected]

Website: www.psihoutil.ro

Floricica68

acum 9 ani

Va multumesc pt raspuns!

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 9 ani

Cu drag,

Psih. Roxana Pătrașcu
Telefon: 0721.349.765
Mail: [email protected]

Website: www.psihoutil.ro

Ramona

acum 9 ani

Eu iti recomand sa incerci tigara electronica, eu asa m-am lasat de fumat. Am incercat pastile, guma, am citit carti si degeaba. M-a ajutat mult tigara electronica, pentru ca la mine nu era doar dependenta de nicotina, ci si de gest.