anticonceptionale si detralex.merg impreuna?

Fumatul

Postata de livipop cu 14 ani in urma.

iau anticonceptionale pt prima data deoarece am un chist ovarian;specific ca sunt fumatoare cam15 tigari /zi.
intrebatra mea este daca iau detralex cu anticonceptionale ma ajuta cu ceva?
detralexul mi-a fost prescris inainte de anticonceptionale deoarece am varice
as putea sa fumez si sa fac si tratamentul fara sa imi afecteze sanatatea

Raspunsuri (10)

marialeea

acum 14 ani

Nu e nici o problema cu Detralexul, este un medicament care, de fapt, intareste si permeabilizeaza vasele de sange si in special capilarele, diosmina continuta de Detralex nu este daunatoare si, de fapt, ea chiar previne riscul de accidente pe care il poti avea daca iei anticonceptionale si esti si fumatoare. Si eu fumez si am luat anticonceptionale tot pentru chisturi ovariene si Detralexul mi-a fost chiar recomandat, deoarece incepusera sa mi se sparga capilarele pe picioare indeosebi. Asa ca... nu e nici o problema, e chiar bine ca iei Detralex. Dar ai mare grija, daca vezi ca incepi sa ai probleme mai grave cu spartul vaselor de sange pe picioare (tu ac***a si antecedente inainte de inceperea anticoncetionalelor) este bine sa te duci la medic.
Multa sanatate.

livipop

acum 14 ani

pai capilarele pe picioare sunt deja sparte.daca o sa se sparga si mai tare o sa arat tare rau pt ca am si varice.
in fine riscul meseriei
mersi frumos oricum pt sfat
ciau

livipop

acum 14 ani

aaa si inca ceva nu am maio luat de ceva vreme detralex.
nu sti se ia de 3ori1/zi?

marialeea

acum 14 ani

Detralex iau si eu (pentru friabilitatea capilarelor) si mi s-a recomandat o singura priza a cate 2 pastile o data, in timpul mesei. Se iau in timpul mesei pentru a se asimila mai bine.
Si mi-am dat seama ca ai deja capilarele sparte pe picioare, tu ac***a varice, insa Detralexul previne spargerea altora noi (sau cel putin nu ti se vor mai sparge la fel de multe). Dar, ma repet, daca observi cumva ca se agraveaza prea mult situatia cu varicele tale, adica incep sa se sparga foarte multe si incep sa ti se formeze vanatai urate si mari ca suprafata, trebuie sa mergi la medicul care ti-a prescris aceste anticonceptionale, poate ti le schimba si iti da unele cu un continut mai mic de hormoni. Nu de alta, dar intr-adevar vei arata tare rau la picioare si nu prea vei mai putea sa porti nici o fusta mai scurta.
Sanatate.

cacatzel

acum 14 ani

DETRALEX IAU SI EUUU!!! ahhh si eu dragilor am niste mancarimi inp***afantastice cand ma spal pe dinti cu periutza de wc dar imi trec imediat ce fac o gargara cu garganol si dupa beau repede o tarie!!! sfatul meu este sa faceti p***a de fiecare data inainte de culcare si sa va abtineti de cateva ori de la ejaculare ca sa dureze un pic mai mult!!! pe curand dragutzilor,aveti asa teme interesante si comentarii inteligente aici pe site,o sa mai trec in curand pe aici bye byeeeee

ghita

acum 13 ani

sunteti niste bulangii toti.

anonim

acum 14 ani

MARS inapoi in grota !!!!!!!!!

Dr. Elena Carstea

acum 14 ani

Anticonceptionalele si fumatul in niciun caz nu mreg impreuna, risc mare de tromboze si tromembolism pumonar.

Emma

acum 13 ani

eu am 23 de ani, un chist ovarian si ar trebui sa iau anticonceptionale...dar sunt fumatoare. si la varsta asta am risc de tomboze?

marialeea

acum 13 ani

Emma, in mod normal pe orice prospect de anticonceptionale scrie ca nu e voie sa fumezi. Eu una, cat timp am luat, am fumat si fumez in continuare ca un turc si nu mi s-a intamplat nimic. Depinde insa si de la organism la organism. Ideea e sa te observi tu pe tine insati. Daca de la fumat ai o fragilitate crescuta a capilarelor (adica ti se sparg vasele de sange pe picioare, la degetele de la maini cand strangi ceva etc.) parerea mea e ca intai sa iei Detralex pentru ca vasele tale de sange sa-si redobandeasca elasticitatea si apoi pe urma sa iei contraceptive. Dar ai mare grija, vezi sa te duci la medic si sa ceri un anticonceptional slab hormonal, gen Logest sau Microgynon. Mie Logestul nu mi-a cauzat cu nimic, cumnata mea fumeaza si ea mult si Microgynonul nu i-a daunat cu nimic, depinde, ti-am spus, de organism. IN ORICE CAZ, NU LUA CUMVA DIANE!!!!! SUNT EXTREM DE PUTERNICE SI EU AVEAM VANATAI IMENSE PE PICIOARE DIN CAUZA LOR!!!!