Am renuntat la fumat

Fumatul

Postata de thebolt84 cu 10 ani in urma.

Buna ziua, numele meu este Andrei , am 28 de ani si am fost fumator timp de 12 ani , am renuntat la tigari de exact 7 zile . Am avut o raceala si am hotarat sa renunt la tigari , am facut tratament naturist acasa cu propolis , ceai de musetel (gargara) am mestecat propolis brut . Dupa ce am renuntat la tigari am inceput sa am o problema la gat , nu e durere , doar ma jeneaza e ca o presiune la suprafata gatului cred , nu ma dor amigdalele nu am o durere , e ca o amorteala mai exact .Am mers si mi-am facut analize la sange si un exudat faringian si au isit in regula , am mers la un control ORL si doamna doctor ma analizat si a spus ca totul e in regula nu am nimic nici la gat nici la amigdale nici la corzile vocale etc ...mi-a spus ca aceasta problema pe care o am este de la faptul ca am renuntat la tigari si aceasta stare o sa persiste in jur de 2 saptamani .Tratamentul care mi la dat : tantum spray ptr.gat si nasonex spray ptr . nas . Ce pareri aveti Dumneavostra ?

Raspunsuri (4)

thebolt84

acum 10 ani

raspunde cineva la intrebare ?

Black

acum 10 ani

Nu-ti fa griji ,sigur e cum spune doctorita . Dupa ce renunti la fumat se cam "rascoleste" corpul si te mai deranjeaza un timp ba una, ba alta,pina reintra corpul in starea normala .Acum inca fumez- o sa ma las in curand iar-dar cand ma mai lasasem pentru citeva luni am mai avut si eu diverse probleme -ba chiar ma speriasem rau de tot cu o pata vinetie pe picior (flebita) -dar oricum castigul renuntarii la fumat e inestimabil .Multa sanatate .

thebolt84

acum 10 ani

Multumesc pentru raspuns. Pai sunt aproape 3 saptamani si tot ma deranjeaza gatul , am o stare de presiune asupra sa , am si eu o pata sub "marul lui adam " care se observa doar cand stau in umbra si sunt destul de speriat sa nu am ceva cu glanda tiroida sau cu ce e acolo ...oricum nu mai fumez desi sunt destul de panicat cu durerile din gat pe care le am cate o data

thebolt84

acum 10 ani

Multumesc pentru raspuns. Pai sunt aproape 3 saptamani si tot ma deranjeaza gatul , am o stare de presiune asupra sa , am si eu o pata sub "marul lui adam " care se observa doar cand stau in umbra si sunt destul de speriat sa nu am ceva cu glanda tiroida sau cu ce e acolo ...oricum nu mai fumez desi sunt destul de panicat cu durerile din gat pe care le am cate o data