trigliceridele

Frumusete si intretinere

Postata de CONAN cu 13 ani in urma.

care sunt valorile maximale si cum se poate reduce numarul acestora.

Raspunsuri (1)

Dr. Elena Popescu

acum 13 ani

Trigliceridele din tesutul adipos, reprezinta cel mai important depozit de reverve energetice ale organismului. Aceste depozite se formeaza din grasimile ingerate in exces sau sunt forma de stocare a surplusului de glucide exogene.Cei care sunt gasiti cu valori mari ale trigliceridelor, au de obicei si un nivel crescut al colesterolului.
Nivelul normal este de sub 150mg/dL.
La limita 150 - 200 mg/dL.
Nivelele crescute se situeaza intre 200-499mg/dL, iar cele foarte mari peste 500mg/dL
Principala terapie ar fi, schimbarea obiceiurilor de viata: reducerea consumului de calorii pentru a ajunge la greutatea ideala, reducerea consumului de grasimi saturate, reducerea consumului de alcool, activitate fizica minim 30 minute pe zi, consumul unor grasimi sanatoase(peste:macrou, ton, somon, ce contin cantitati importante in acizi omega 3), consumul de fructe, legume si cereale.