Tratamente anticelulitice

Frumusete si intretinere

Postata de andrav cu 12 ani in urma.

As avea si eu o intrebare legata de tratementele posibile impotriva celulitei.
Nu am probleme cu greutatea iar ca si dieta, pot spune ca am una destul de echilibrata. Alimentele care afecteaza celulita le cunosc dar m-ar interesa una din metodele noi aparute, despre care am inteles ca sunt si ceva mai rapide: electrostimulare, vacuum etc Ce parerea aveti? Care sunt indicate, ce dezavantaje au?

Va multumesc

Raspunsuri (9)

Iuli

acum 12 ani

Din proprie experienta, cel mai bun este masajul anticelulitic. Restul ajuta dar nu se compara cu rezultatele masajului.

andrav

acum 12 ani

Multumesc frumos de raspuns. Am inteles ca si electrostimularea ar mai avea efecte vizbile dar ca ar afecta alte organe. Aveti idee, este adevarat?

Medic Epuran

acum 12 ani

Electrostimularea este o metodă la care apelează în special femeile pentru menţinere în formă sau ca tratament pentru înfrumuseţare.
Totuşi în cazul folosirii electrostimulării este necesară o atentie sporită dacă se foloseşte în timpul sarcinii, menstruaţiei şi în cazul altor situaţii (când contracţiile musculare ar putea fi dăunătoare).
Stimularea electrică musculară nu se recomandă indivizilor care suferă de boli acute şi trebuie evitată în cazuri de epilepsie, osteoporoză, hipertensiune arterială, cardiopatii sau aritmii cardiace şi patologii ale pielii

Sari

acum 12 ani

Eu sunt maseuza si am facut masaj la o clienta care a facut cu vacuum extractia stratului adipos. A spus ca s-a invinetit toata zona, ca o saptamana, iar apoi, dupa un timp, grasimea revine la loc, daca nu faci si alte lucruri, cum ar fi gimnastica.

Eva01734

acum 10 ani

Pastile pentru celulita -
http://track.cellinea.ro/product/Cellinea/?uid=2484&sid=651&pid=122&bid=adc***aec

laura

acum 12 ani

Eu zic sport si o alimentatie fara grasimi,dulciuri si fainoase,multe legume si fructe..

Sari

acum 12 ani

Eu mai fac si urmatorul lucru, fie merg la o apa termala, care sa aibe sare in ea, fie imi pun in apa din vana sare de mare, corpul sa imi fie uns cu ulei de masline presat la rece , cam cu jumate de ora inainte, si dupa 20 de minute de stat in apa, incep cu unghiile, incetisor, finut, sa indepartez stratul de piele de la suprafta, se face foarte usor, astfel incat se indeparteaza pielea veche, lasand loc la stratul nou, frumos, sanatos sa vina la suprafata, se oxigeneaza si regenereaza pielea.
Apoi la iesirea din apa nu ma clatesc, las cam o zi acea compozitie de apa sarata sa continuie procesul inceput.Am peste 40 de ani si urme de celulita foarte putine.
Costul este redus, totul este sa incerci.

ana

acum 12 ani

buna dimineata vreau in primu rand sa multumesc tuturor pentru comentarile voastre .zatul proaspat de la cafea caldut amestecat cu ulei de masline dupa care se aplica pe zonele afectate de celulita la care se pune un foliu peste circa 20-30 de minute dupa care se clateste cu apa calduta si mult exercitiu.

Dr. Alpar Fodor

acum 12 ani

Intrati pe [email protected], cititi despre celulita si luati legatura cu mine, toate datele de sunt pe site. Am solutii stiintifice!