tratament pentru par

Frumusete si intretinere

Postata de ramona317 cu 15 ani in urma.

stie cineva ce sa fac pentru a nu mi se mai ingrasa asa de repede parul? sunt nevoita sa ma spal pe cap zilnic.......exiata un tratament?

Raspunsuri (9)

acum 15 ani

Buna Mona,

Probabil te confrunti cu aceasta problema deoarece scalpul tau elimina sebum in exces.
Exista cateva tratamente naturiste pentru aceasta problema:
- tinctura de brusture (o gasesti in farmaciile naturiste) - se maseaza scalpul pentru a se controla excesul de sebum.
- aplica zeama de lamaie pe scalp, lasa cateva minute apoi spala-te;
- clatirea parului cu infuzi de nuc - atentie, daca ai parul blond: nucul confera o nuanta de brun parului.
- clatirea parului cu ulei de arbore de ceai (se adauga 2-3 picaturi in apa de clatire)
- masarea scalpului cu o lotiune preparata in casa din: 150 ml de apa, o lg de otet de mere sau suc de lamaie, 4 lg de plante uscate (coada calului + rozmarin + cimbru + urzica). - Nu se clateste.

pe langa toate acestea, exista in comert diferite remedii; unele mai bune altele mai putin bune :)
Eu te sfatuiesc sa incerci la un Plafar...

Numai bine!

simona546

acum 15 ani

da este tratament,mai multe informati pe mesenger

vlad26

acum 15 ani

Probabil ca folosesti un sampon pentru spalari zilnice (majoritatea sunt asa). Din experienta, iti pot spune ca daca la finalul spalarii parului te clatesti cu trei-patru linguri de otet diluate intr-o cescuta cu apa si te clatesti bine, in timp, parul nu va mai fi atat de gras.

Alina454115863

acum 15 ani

incearca tratamentul de la artego consta intr-un pre-trat gel,sampon,fiole(12 fiole una pe sapt)iti ajunge 3luni le gasesti in constanta la mag pe str.farului nr.21

simona546

acum 15 ani

da este tratament,pe messenger poti afla mai multe

cristina179112741

acum 15 ani

este un ulei de la gerovital il gasesti la farmacie si la unele magazine e bun, l am folosit si eu

George

acum 12 ani

Parerea mea este ca, degeaba aplici tot felu de substante pe par. Problema este din interior. probabil ai si cosuri. eu iti recomand ROUACUTANE ,dar sa ti-o prescrie un medic.

olariu lacramioara

acum 10 ani

Si faptul ca il speli zilnic, face ca parul sa se ingrase. Este recomandat sa-l speli o singura data pe saptamana sau maxim de doua ori. Incerca sa-l speli mai rar. Am patit si eu asta! :)

Alina

acum 7 ani

Eu ma confrunt cu aceeasi problema ... ingrasarea parului... am incercat de toate .. niciun rezultat :(