Spalare excesiva?

Frumusete si intretinere

Postata de Virgil32132243 cu 15 ani in urma.

Hello!

Am si eu o intrebare...
Ii fac rau tenului pentru ca imi fac baie zilnic?Am citit pe net cum ca secretiile de sebum vor fi foarte mari si asta va duce la aparitia cosurilor etc...

Eu am cosuri dar nu multe, ac***a in vedere ca ma aflu la pubertate e normal sa am.
De vreo 5 ani imi fac baie zilnic.
Credeti ca ar fi bine sa renunt la spalatul asta excesiv?

Multumesc anticipat!

Raspunsuri (7)

IULIANA-ANA

acum 15 ani

buna
Este normal sa faci baie zilnic, tine de igiena, nu are cum sa afecteze apa, tenul.

simona166117244

acum 15 ani

Buna Action09,
Tenul trebuie curatat in fiecare zi, indiferent daca folosesti machiaj sau nu; trebuie curatat de toate impuritatile care se aduna pe timpul zilei.
Important este sa folosesti produse adecvate tenului tau.
Cum ti-a zis si Sheila, n-are de ce sa-ti faca rau, baia zilnica.
Numai bine!

ioana cristina5

acum 15 ani

Buna buna,

Dragutza nu te mai lua dupa ce spune toata lumea, este foarte bine sa te speli zilnic si sa ai o igiena corporala corespunzatoare. Sfatul meu este sa ai mare grija la produsele pe care se folosesti. Trebuie sa fie cat mai naturale, fara conservanti si mirosuri imbietoare, la fel si lotiunile de corp si cremele de fata. cu cat miros mai frumos cu atat au mai multe efecte negative... iti spun din experienta.

Mergi la marmacie si compara produse dermatocosmetice;).

De asemenea, iti recomand ca o data pe saptamana sa faci adaugi in baie sare fervescenta... este tare buna pentru cosuri.

Multa bafta si sanatate!

bogdanovici

acum 15 ani

Categoric nu!!doar ca trebuie sa ai in vedere ce sapun folosesti.dar cum a zis si sheilla sa iti faci baie zilnic e normal.

Georgeta151134805

acum 15 ani

este bine un dus pe zi...dar sa te speli cu un sapun bun si un gel de dus moale pt a nu usca pielea....

Georgiana Ciurea

acum 10 ani

Iti recomand sa cauti un sapun organic pe baza de ulei 100% pur de arbore de ceai (tea tree oil) de la Thursday Plantation pentru excesul de sebum.

Magdalena

acum 9 ani

Am folosit si eu acest sapun organic din ulei 100% pur din arbore de ceai-tea tree de la Thursday Plantation si e foarte eficient. Eu il folosesc si pentru corp cand imi mai apare cate un cos de la transpiratie.
Tot pentru ten de la firma asta au si o spuma naturala din ulei 100% pur din arbore de ceai care e foarte eficienta.