Sfaturi

Frumusete si intretinere

Postata de cu 14 ani in urma.

Buna ziua,

Imi apare pe fata, piept si spate pete rosii. Desi folosesc o crema, recomandata de medicul curant, dermana cp 18 de aproximativ 2 ani/zilnic situatia nu pare sa se imbunatateasca. Pe langa acestea si pe scalp mi se exfoliaza pielea care aduce la matreata. Ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc.

Raspunsuri (2)

Medic de garda

acum 14 ani

Stimata doamna,

Afectiunea cu care va confruntati se numeste dermatita seboreica. Este o boala cu determinare genetica, care evolueaza in pusee declansate de stres, oboseala, alimente fierbinti, condimente, exces de alcool sau cafea. Aceasta afectiune nu se trateaza complet ci doar se amelioreaza.

Pt. FATA veti folosi:

- Pimafucort crema 1 aplicatie/zi, 5 zile, 1 aplicatie x 2/5 zile. Atat

Apoi

-Sensibio crema: 1 aplicatie x 2/ zi, pe termen lung

- Magne B6 cp., 1 Cp X 2/ zi, 20 zile (1 capsula dimineata si una la pranz).

Pt. SCALP:

- Node Ds Sampon (bioderma): 1 aplicatie/ saptamana, 10 minute stati cu spuma pe scalp.

Loredana Bran

acum 9 ani

M-am confruntat si eu cu dermatita seboreica si doctorului mi-a recomandat un tratament foarte eficient.
Mi-a dat un sampon natural cu ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation si o sticluta de ulei 100% pur din arbore de ceai tot de la firma asta.
Am mai schimbat sapunul normal cu un sapun organic cu ulei pur din arbore de ceai.
Pentru mine cele 3 produse au foarte foarte eficiente, le recomand.