Sebum.Ajutor

Frumusete si intretinere

Postata de MariaMonica94 cu 13 ani in urma.

Am o mare problema.Numai pot scapa de sebumul de pe nas.Dupa ce imi curat fata nu trece o ora si deja imi luceste nasul :| Se vede groaznic, mai ales la scoala. Mi-e groaza sa mai ies din casa din cauza asta.Am incercat creme speciale,argila si altele,dar nimic. Va rog dati-mi o solutie ca numai stiu ce sa fac :(( . Multumesc

Raspunsuri (5)

Iuli

acum 13 ani

Da cu niste pudra pe nas.

parerea mea

acum 13 ani

Doar medicul dermatolog va poate scrie urgent o reteta ce se prepara in farmacie. Altfel inflamatia se va agrava. Dupa acest tartament, pentru prevenire, puteti folosi in zonele sensibile crema de zi antisebum ,,pure A,, de la Garnier.

Dr. Elena Popescu

acum 13 ani

In adolescenta, glandele sebacee au o activitate sporita, producand o cantitate mare de sebum, care face ca pielea sa devina lucioasa, grasa. Tulburarile digestive, constipatia, o alimentatie nesanatoasa , stresul, produsele cosmetice folosite necorespunzător, pot influenta secretia de sebum. Poti incerca sa asiguri o igiena riguroasa locala, sa iti cureti fata de doua ori pe zi pentru a inlatura celulele moarte si a degaja porii. Curatarea dimineata este indicata deoarece inlatura sebumul acumulat in timpul noptii, in timp ce curatarea de seara permite indepartarea murdariei, sebumului si a rezidurilor machiajului. Curata fata cu o lotiune care are un ph indicat tenului gras. Alege o solutie de curatare a fetei, nu foarte abraziva, dar care sa curete porii in profunzime si care sa dizolve sebumul in exces. Folosirea produselor neadecvate poate avea efecte negative.

denisa

acum 12 ani

asa e:D

Anca Ionescu

acum 9 ani

Eu folosesc pentru tenul meu gras la recomandarea doctorului o lotiune tonica naturala cu ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) si hamamelis fara alcool de la Thursday Plantation. Este singura lotiune care chiar functioneaza cu adevarat pentru tenul meu si sunt foarte multumita de ea.
Pe langa lotiune eu mi-am cumparat tot de la firma asta inca 2 produse: mi-a cumparat o spuma naturala de spalat pe fata tot pe baza de ulei 100% pur din arbore de ceai, pe care o folosesc inainte de lotiune tonica si o crema hidratanta naturala pentru fata cu arbore de ceai, ulei de macese si vitamina E.
Asa cum am zis mai sus, sunt tare multumita de calitatea produselor si de faptul ca imi controleaza excesul de sebum excelent de bine.