scalp

Frumusete si intretinere

Postata de oanagaby cu 12 ani in urma.

Buna ziua! Nu am probleme cu matreata, insa uneori imi apar coji de matreata pe scalp. Am schimbat samponul si balsamul, fara efect. Cum pot trata? Va multumesc!

Raspunsuri (4)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

aceasta poate fi expresia unei dermatite seboreice. este necesar un consult dermatologic ce va depista eventuale cauze de seboree (ovar polichistic, afectiuni tiroidiene) si va indica tratamentul corespunzator , samopane dermato-cosmetice.

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 12 ani

termenul pop**ar de matreata poate avea multiple semnificatii pentru un medic dermatolog; inainte de a fi consultata e nevoie sa nu va spalati pe cap cateva zile pentru ca boala de piele sa se manifeste mai evident;poate fi vorba de o scuama seboreica, dar si de o eczematida microbiana sau de o reactie secunda la un focar de infectie din interiorul corpului etc.

Relu

acum 12 ani

Eu am scapat de aceeasi problema prin spalarea capului cu un ;;sapun cu fosfor (din orice farmacie..6 lei) succes.

Romina Cojocaru

acum 10 ani

Am avut si eu probleme asemanatoare cu matreata, si mi-a trecut greu pana am gasit un sampon bun.

Am fost la doctor sa imi zica ce sa folosesc ca sa scap de matreata si mancarimea scalpului si mi-a dat un sampon natural pe baza de ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation.

Samponul e incredibil… m-am indragostit de el. De cand am inceput sa il folosesc am scapat de matreata si mancarimea scalpului.

Imi place enorm de mult mirosul si imi place ca nu face spuma multa cum fac produsele chimice.