salutare

Frumusete si intretinere

Postata de LAURENTIU1093071 cu 16 ani in urma.

Am si eu o problema ! nu este prea mare dar devine deranjanta pt mine , imi apar tot timpu pe unghiile de la maini pete albe, cand eram copii le spuneam noite, as dori sa stiu si eu care este cauza acestor pete.....ca am sunt foarte dese

Raspunsuri (1)

acum 16 ani

Buna ziua,
Suntem obisuiti sa credem a petele albe de pe unghii reprezinta un semnal al lipsei de calciu cu care se confrunta organismul nostru.
Ei bine, nu este asa!
Este foarte posibil ca aceste pete sa reprezinte o lipsa de zinc, seleniu sau de viatmina A.
In general, lipsa de calciu este insotita de transpirarea abundenta a palmelor si se manifesta la nivelul unghiilor prin mici santulete sau adancituri pe suprafata acestora (ca si in cazul anemiei).
O cauza frecventa a aparitiei acestor pete poate fi indepartarea prea agresiva a pielitelor de la baza unghiei.
O alta cauza ar putea fi lipsa proteinelor.
Ca si tratament se recomanda o cura de aproximativ 3 luni cu vitamine si minerale (zinc, seleniu, vitamina A).
Local, se poate aplica o solutie sau un lac special de tratament, pe care le poti procurta din farmacii.
Iti doresc toate cele bune!