Riduri. la ochi cum pot scapa?

Frumusete si intretinere

Postata de Utilizator11709421257 cu 2 saptamani in urma.

Bună ziua!
Am 21 de ani și de ceva timp am niște riduri în zona ochilor, ce îmi puteți s aimi recomandați.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Exista mai multe metode pentru a reduce aparitia ridurilor din zona ochilor:

1. Hidratare: Este esential sa iti mentii pielea hidratata. Aplica o crema hidratanta sau un ser in fiecare dimineata si seara.

2. Alimentatie sanatoasa: Un regim alimentar bogat in fructe, legume, peste si cereale integrale poate contribui la mentinerea sanatatii pielii.

3. Evita expunerea la soare: Radiatiile UV pot accelera procesul de imbatranire a pielii. Utilizeaza o crema cu protectie solara in fiecare zi.

4. Somn suficient: Lipsa somnului poate duce la aparitia ridurilor. Incearca sa dormi cel putin 8 ore pe noapte.

5. Evita stresul: Incercarile de gestionare a stresului pot ajuta la prevenirea aparitiei ridurilor.

6. Produse anti-imbatranire: Exista o gama larga de produse anti-imbatranire disponibile pe piata. Acestea contin ingrediente care ajuta la reducerea ridurilor, cum ar fi retinolul, vitamina C si peptidele.

In cazul in care aceste metode nu dau rezultate, te poti adresa unui specialist pentru a discuta alte optiuni, cum ar fi injectiile cu botox sau tratamentele cu laser.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/dermatologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ingrijirea-pielii/de-ce-ne-apar-riduri-si-cum-le-putem-intarzia-debutul_11961