remedii nat

Frumusete si intretinere

Postata de mayb_e cu 13 ani in urma.

E adevarat ca ceaiul de patrunjel e bun pentru par ?? si ca sa l bei normal ..sau frunzele consumate chiar ajuta la mentinerea tineretii pielii si altele?

Raspunsuri (2)

acum 13 ani

Ceaiul de patrunjel ajuta si in cazul unor afectiuni: anemie, astenie, lipsa poftei de mancare, celulita, infectii, febre intermitente, paraziti intestinali, putrefactie intestinala, inflamatii renale, nisip la rinichi, presiuni la prostata.
Patrunjelul este recunoscut pentru "calitatile" sale:
- tonifieaza sistemul nervos
- fortifica sistemului imunitar.
- regleaza ciclul menstrual
- detoxifieaza organismul
- reface digestia;
- fortifica ficatul, hraneste sangele si elimina toxinele, contribuind la intinerirea organismului;
- regleaza nivelul estrogenului si reface circulatia sanguina a uterului.
- remedieaza intarzierea ciclului, sindromul premenstrual si efectele menopauzei (iritabilitate, depresie, caderea parului, etc) daca se consuma regulat.
- este diuretic (eliminand apa, ureea, acidul uric si clorurile) si depurativ

Sucul de patrunjel este folosit in cosmetica, pentru purificarea tenului sau ca remediu impotriva pistruilor. Sa pare ca pe laga toate aceste beneficii patrunjelul ajuta si impotriva caderii parului.

Asa ca sigur te va ajuta

loredana_p

acum 13 ani

nu numai ceaiul de patrunjel, in eneral patrunjelul, si daca este pus in mancare ajuta foarte mult , cum spune si oana in forte multe afectiuni.