Pyoderma gangrenosum

Frumusete si intretinere

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

buna ziua ma numesc sztaoica adela si sant din cluj.de ceva timp imi apar mancarimi in zona inferioara a picioarelor si ma scarpin asa de tare incat imi provoc rani grave.am incercat tot felul de tratamente care nu au dat rezultate .dupa scarpinaturile frecvente mi-au aparut o forma de cercuri mai multe de fapt care seamana a solzi si pielea devine ca tabacita in zonele acestea sa extins acum si pe maini nu mai stiu ce sa fac va rog ajutatima .astept sa imi dati sfaturi pe adresa de email multumesc

Raspunsuri (4)

simona546

acum 15 ani

cautama pe mess

carmen658

acum 15 ani

Buna Adela,
Poti aplica unguente cu antibiotic la nivelul ulceratiei, pentru prevenirea infectiei sau efectuarea unor pansamente sterile protectoare
- corticosteroizi - ajuta la diminuarea inflamatiei: de obicei pyoderma gangrenosum se trateaza cu corticosteroizi orali; in anumite situatii, ar putea fi necesara aplicarea unui corticosteroid topic - un medicament aplicat la nivel cutanat
- imunosupresoare - aceste medicamente ajuta la imbunatatirea raspunsului imun la nivel cutanat, reducand inflamatia
- antiinflamatorii nesteroidiene - medicamentele din familia sulfonelor sunt frecvent folosite, de exemplu dapsona; cazurile usoare ar putea necesita folosirea minociclinei, un medicament antiinflamator si antibiotic
- interventia chirurgicala - medicii nu folosesc de obicei interventia chirurgicala ca optiune terapeutica datorita traumei exercitate asupra tegumentelor care pot agrava ulceratiile existente sau pot stimula aparitia altelor noi. Multa sanatate.

acum 15 ani

Imi pare rau sa-ti zic asta draga adela .... dar din ce ai spus reiese ca ai avea psoriazis ...iti recomand sa consulti un medic dermatolog.
Daca vrei , poti citi si tu pe internet despre aceasta boala de piele ...exista si remedii pentru ameliorarea ei , putine dar totusi nu-ti pierde speranta ... Bafta!

Nicoleta

acum 2 ani

Bună seara eu caut despre boala de piele pyoderma gangrenosum tu ai acesta boala îmi poți da câteva informații chiar mi-ar prinde bine sa vorbim