puncte albe

Frumusete si intretinere

Postata de didy_systyle cu 13 ani in urma.

am o problema cu punctele albe ,am facut tratamente cosmetice dar imi reapar inevitabil,recent am aflat ca ar putea fi pe baza hormonoala din cauza produselor alimentare crescute cu hormoni (carnea de pui ), ce ar trebui sa fac sa incerc sa scap definitiv de ele?

Raspunsuri (2)

Violeta

acum 13 ani

Pt.Didy_systyle.
Punctele albe ,care se mai numesc si millia,pot aparea din cauza unei deshidratari atat la nivel intern( nu bei lichide atat cat organismul are nevoie),cat si la nivelul pielii ( nu folosesti creme hidratante potrivite tenului tau).Este f adevarat ca ele pot aparea dintr-un dezechilibru hormonal cat si din cauza stresului sau a lipsei de somn( aceste afectiuni duc la deshidratare si intram intr-un ciclu afectiune-deshidratare- millia).
Daca crezi ca problemele sunt de natura hormonala ar trebui sa existe si un hirsutism (cresterea parului in exces).
Mentionez ca nu sunt medic. Sunt estetician si asistent medical.
Sper sa te ajute raspunsul.
Mult succes!

didy_systyle

acum 13 ani

multumesc pt raspuns am sa incerc sa gasesc natura problemei pt a o putea rezolva desi nu cred ca este din cauza dehidratarii caci beau lichide ff multe, doar apa plata, iar pielea o hidratez tot timpul cu diferite masti naturale si creme,mai mult ca sigur ca e pe baza hormonala, am sa consult un medic multumesc pt atentie