Probleme unghii

Frumusete si intretinere

Postata de anabadilas cu 14 ani in urma.

Buna ziua,

am avut unghii false aplicate (de fapt unghii aplicate cu o subst numita PRIMER, si nu acrylic), si de o sapt de cand le am scos , am unghiile rosii si ma dor (roseata este undeva pana la jum unghiei incepand din partea superioara); le am taiat f scurt pt ca se pot da peste cap , sunt f subtiri si nu mi dau seama daca sunt sau nu desprinse de patul unghial. Mama mea de asemenea a avut probleme cu unghiile desprinse de patul unghial, si a urmat diverse tratamente, printre care si un medicament Loceryl.

Ma puteti ajuta ? Este vorba despre o infectie ?

Multumesc
Ana Maria

Raspunsuri (4)

raluca

acum 14 ani

Ar trebui sa mergi la dermatolog sa vezi despre ce e vorba, nu lasa timpul sa treaca pt ca poti avea ghinionul sa-ti cada unghiile, nu vreau sa te sperii dar pana acolo se poate ajunge

Dr. Popescu Ioana

acum 14 ani

Buna seara,
Din nefericire intotdeauna la indepartarea unghiilor aplicate sau a diverselor materiale de reconstructie unghiile raman friabile si foarte subtiri. Acest lucru se datoreaza faptului ca substantele respective afecteaza lama unghiala si in plus la procedura de indepartare se lezeaza suplimentar unghia. Cel mai probabil nu este vorba despre o infectie, insa cel mai bine este sa mergeti la medic, pentru a face un examen micologic.

anabadilas

acum 14 ani

Multumesc pentru raspunsuri !

tiffany

acum 14 ani

nu trebuie sa te sperii ,dar trebuie sa faci o pauza sa nu-ti mai pui unghii false o perioada.Pana unghia isi revine taie-le mereu scurt pana se intaresc,ele trebuie sa respire o perioada,unghiile false sunt frumoase dar nu facute des ,la fel ca si pielea trebuie sa respire.Nu stiu daca tisa intamplat vreodata sa le tii mai mult si nu sau inverzit.( solutia cu ce se lipesc mananca unghia),deci o perioada nu le da nici cu lac