piele uscata sau deshidratata

Frumusete si intretinere

Postata de crisdk cu 11 ani in urma.

Muncesc de doi ani intr-o ferma de animale( stau mereu in praf) si asta imi accentueaza starea de uscaciune si deshidratare a pielii. Am 25 de ani dar au aparut deja ridurile de expresie in jurul gurii din cauza pielii uscate si am senzatie de mancarime in jurul gurii si a nasului. Ce creme/tratamente recomandati in acest caz. Va multumesc anticipat pt raspuns (LA ROCHE-POSAY, Avene altele?)

Raspunsuri (6)

Dr. Mirela Telipan

acum 11 ani

Da, creme hidratante ptr pielea uscata si sensibila din gamele dermatocosmetice de farmacie; puteti adauga spray cu apa termala si creme antirid pe baza de retinol si/ acid hialuronic seara.

Sabina

acum 11 ani

Nu iti trebuie neaparat dermatocosmetice. Nu sunt neaparat mai eficiente. Te dai cu o crema cat mai grasa si dimineata si seara, si dimineata daiun strat de fond de ten si pudra, protejeaza pielea de praf si deshidratare. Seara te demachiezi si te ungi iar.

crisdk

acum 11 ani

Va multumesc pentru raspunsuri :*

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 11 ani

este cam devreme sa apara riduri la varsta asta, incercati totusi sa va ungeti la 12 ore cu o crema din comert numita eucerin cu acid hialuronic; daca in 4-5 luni nu se amelioreaza boala mergeti cu trimitere la un medic dermatolog.

Mihalciuc Dorina

acum 11 ani

Eu folosesc aceasta crema: ***/articol/Produse_pentru_femei/Cosmetice/Crema_de_noapte_Sanctum-558.html . Este putin mai scumpa, insa este formata doar din plante si nu are in compozitie parabeni. Este perfecta pentru persoanele care au probleme cu tenul. Merita investitia!

dana

acum 9 ani

dupa multe incercari am gasit crema cu uree de la dm este foarte buna pt piele uscata .merita incercata .