Par lung-Kg mai putine????????????

Frumusete si intretinere

Postata de Cristina Elena4140285 cu 12 ani in urma.

Buna ziua. Va rog sa imi spuneti si mie o parere despre urmatoarea afirmatie: "imi las parul lung ca sa nu ma ingras". Afirmatia ii apartine soacrei mele in varsta de 50 si ceva de ani. Ma tot intreaba de ce nu tund fetita mea de 3 ani care are un par frumos cu bucle superbe, iar eu am intrebat-o de ce nu se tunde ea care are parul pana la fund si il tine prins in coada impletita. Raspunsul a fost: ca sa nu ma ingras. Si v-as ruga inca o parere si despre tunsul copiilor ca sa li se indeseasca parul, ca ne tot contrazicem, eu ii spun ca sub pielea capului exista radacini care nu pot fi influentate de cum si cat te tunzi tu, ea nu, ca sa tund fetita ca sa aiba parul des. Va multumesc, o zi frumoasa

Raspunsuri (3)

ochi negri

acum 12 ani

Sunt de parere ca e o p***ae teoria cu tunsul si ingrasatul.La fel e ,mi se pare si cea cu tunsul copiilor ca sa li se indese parul.In cea mai mare masura e doar mostenirea genetica.De multe ori,''''naturalul'''' din par cam dispare dupa tuns.Dar asta nu inseamna ca nu mai tunzi fetita.Iar pe soacra-ta las-o cu povestile ei...

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

la nivelul pielii exista un numar de foliculi pilosi, variabili de la individ la individ, sunt stabiliti genetic. Parul creste cu o viteza variabil de la o persoana la alta, in medie se desprind 100 fire de par/zi, dar se reiinoiesc.

Kinetoterapeut Delia Petre

acum 12 ani

SOACRA MERITA NISTE GUMA IN PAR..... DACA SE COMPORTA SA CU UN COPIL, PROBABIL E GELOASA...