Par gras

Frumusete si intretinere

Postata de ra1uca cu 11 ani in urma.

Buna ziua, am o mare problema cu parul gras. Pana acum nu aveam nimic, dar acum 2 luni am inceput sa fac matreata ( niste cojite pe piele) si mi-am cumparat de la farmacie un sampon special pentru matreata uscata ( ducray- squanorm) si cam dupa 2 -3 spalari a inceput sa se ingrase. Este groaznic, se ingrasa a 2a zi dupa spalare,arata murdar si are unmiros neplacut. Am revenit la vechiul sampon, insa parul meu nu si-a revenit. Mentionez ca nu am schimbat stilul de viata, alimentatia, sau nu am urmat vreun tratament, lucruricare ar putea determina aparitia problemei. Ce pot face?

Raspunsuri (3)

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 11 ani

din descrierea dvs. aveti o boala dermatologica numita seboree a pielii paroase a capului, are un caracter cronic si recidivant; trebuie sa evitati e-urile din mancare, grasimile animale si dulciurile concentrate; ca tratament este foarte bun medicamentul numit ketoconazol(denumirea farmaceutica este nizoral); puteti folosi nizoral sampon pentru spalarea parului(se lasa 5-6 min) si nizoral gel capilar alternat cu nizoral crema cu care va ungeti seara si dimineata va spalati de 5-6 ape dupa ce legati parul cu o basma.

ra1uca

acum 11 ani

Multumesc petru raspuns! Voi incerca tratamentul indicat.

Mihaela Dasianu

acum 10 ani

Sora mea a avut probleme cu matreata si cu mancarimea scalpului si mereu se plangea.

S-a hotarat sa mearga sa vada un doctor dermatolog bun …..care i-a dat sa iti cumpere un sampon natural anti-matreata cu ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation.

De cand a inceput sa foloseasca samponul, a scapat complet de matreata si de mancarimea scalpului.

Acuma am inceput sa il folosesc si eu ...si iubesc samponul, imi place incredibil de mult ca miroasa a natura si ca nu face spuma cum fac produsele chimice.