par gras si caderea parului

Frumusete si intretinere

Postata de fetitzacuminte cu 12 ani in urma.

de cateva luni am si eu o problema..la inceput imi cadea parul ff tarea..apoi si-a mai revenit nu mai cadea ca la inceput dar a aprut alta problema a inceput sa mi se ingrase foare des..inainte puteam sa spal parul doar de 2 ori pe saptamana insa acum trebuie sa il spal si de 4 ori ca se ingrasa foarte tare..ce as putea face..fara sa merg la medic pt ca sunt plecat din tara si nu am doctor de familie aici deocamdata..va rog da-ti-mi un raspuns cat mai repede..va multumesc

Raspunsuri (3)

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 12 ani

este probabil sa fie vorba de o seboree uleioasa(distincta de cea scuamoasa); tratamentul local prin spalari frecvente(3-4 pe saptamana seara), cu sapun antiseboreic care contine sulf sau gudron sau cu sampon nizoral; se mai poate folosi local lotiuni care sa contina clotrimazol(dermatin), nizoral etc. sau tretinoin(retinoid de sinteza administrat local); regim alimentar fara grasimi animale, fara dulciuri concentrate si fara E-uri(aditivi chimici alimentari).

marian gheorghe

acum 11 ani

am o problema de vreo cativa ani.mi se ingrasa foarte tare parul si pielea de pe frunte.am incercat diverse sampoane dar nu au dat nici un rezultat.il spal cam de 3 ori pe saptamana.ce as putea face in cazul acesta ?astept un raspuns.multumesc

Elena

acum 8 ani

Sincer sfatul meu este sa nu consulti un dermatolog si el este cel mai in masura sa iti dea un sfat si chiar si o reteta