Moros urat

Frumusete si intretinere

Postata de mariana18989394 cu 16 ani in urma.

Am o problema foarte neplacuta datorita faptului ca transpir si elimin un miros urat (put).
Mirosul vine in special de la subrat, dar uneori si din zona sanilor.
In ceea ce priveste igena fac dus seara cand vin de la servici(ma frec cu un burete) si dimineata cand plec la servici fac dus din nou..iar dupa 3-4 h de stat la servici incep sa put....uneori mirosul se imprima in haine si nici la spalat nu mai iese!
Folosesc antiperspirante ...cele din comert; nu au nici un rezultat!
Va rog mult sa ma ajutati cu "un sfat" o idee..ce as putea face?!!
Multumesc anticipat si multa sanatate tuturor!

Raspunsuri (6)

vlad26

acum 16 ani

Alinutza cred ca cel mai bine ar fi sa te duci la medicul endocrinolog. Fiind o problema la glandele sudoripare, acesta te poate ajuta si-ti poate oferi cele mai bune recomandari privind investigatiile necesare dar si tratamentul adecvat. Pana atunci poti incerca sa te speli bine la subbrat si sa aplici bicarbonat de sodiu (poate este nitel neplacut dar poate ameliora problema - rezolvarea... doar la medic).

mariana18989394

acum 16 ani

Am fost deja la endocrinologie, mi-a dat cateva analize de facut...acum astept rezultatul si data de 26.02.08 cand m-am programat!
Multumesc mult pentru raspuns!

timea19

acum 16 ani

am verificat si eu bicarbonatul,functioneaza.
mult succes,alinutza!
sanatate multa!

Nicusor195082

acum 16 ani

Salut
Sant doua alternative
1 incearca bicarbonatul , cateodata e eficace
2 potzi sa te interesezi de o eventuala operatzie in occident sint la ordinea zilei , pt glandele sudoripare
3 nu mai folosi pt o perioada nici un deodorant ,in contact cu transpiratzia e si mai insuportabil mirosul
Esti o fire timida?
denisa

Aurel3398933

acum 15 ani

incearca servetele umede pt copii; sunt antibacteriene, au ph-ul neutru,am auzit ca functioneaza !

Doru14104134

acum 15 ani

Poti sa incerci si pudra mentolata aplicata la subbrat! La mine a dat rezultate,pt ca si eu transpir mult,dar nu miros.