mirosul picioarelor

Frumusete si intretinere

Postata de corina-elena cu 15 ani in urma.

Stiu ca numai un dermatolog ar putea sa ma indrume spre un tratament pentru aceasta problema , dar v-as fi recunoscatoare daca stiti cumva cum pot ameliora problema, eventual un tratament

Raspunsuri (13)

andrei178

acum 15 ani

Mirosul neplacut este dat de bacteriile in descompunere de pe piele si/sau de materialul din care este facuta incaltamintea. Sigur, numai un dermatolog iti poate da un sfat competent, eu numai iti sugerez ca dupa spalare sa folosesti talc pentru picioare, iar sosetele sa fie din bumbac. De asemenea, poti lua de la farmacie unguent pentru asa ceva, sunt unele foarte ieftine, nu trebuie sa iei din alea scumpe. Ideea e sa folosesti constant o luna, macar. Sanatate deplina!

Florian Alex

acum 15 ani

Functioneaza si spalarea picioarelor cu solutie formata din apa si bicarbonat. Dar trebuie sa te speli cu aceasta solutie de trei-patru ori pe zi.

simona166117244

acum 15 ani

Buna,
Pe langa ce ti-au zis Dora si Csara, mai poti incerca:
- Bai de picioare cu cimbru
O jumatate de litru de apa, cand da in clocot, adaugi doua lingurite de cimbru si lasi sa fiarba 10 minute. Se pune la racit, se strecoara, apoi se face o baie de picioare de o jumatate de ora. Repeti procedeul zilnic, pana la disparitia mirosului.
- Acid boric- pudrezi usor interiorul incaltamintei cu acid boric, care inlatura mirosul
- Frunze de salvie: care puse in ciorapii de bumbac elimina mirsul neplacut si regularizeaza transpiratia. De asemenea este eficient si baile cu ceai de frunze si flori de salvie(2 linguri la un litru de apa). Baia dureaza 20min, dupa care picioarele se clatesc cu apa calduta.
Numai bine!

daniela362124924

acum 15 ani

PENTRU MIROSUL NEPLACUT AL PICIOARELOR POTI FOLOSI ACID BORIC(SE GASESC IN PLICULETE LA FARMACII).POTI PRESARA PUTIN PRAF IN CIORAPI SI CHIAR IN INCALTAMINTE CAND PLECI LA DRUM.INCERCI ACEST REMEDIU CATEVA ZILE LA RAND.EFECT GARANTAT!!!

mihaela

acum 13 ani

va mcultumesc pt sfaturi am incercat si eu si dau rezultate

Daniel

acum 12 ani

Eu am folosit pudra pentru papuci ODABAN si pot afirma ca este extraordinara. Am pus o lingurita in papuci in fiecare dimineata timp de 7 zile si de 8 luni incoace papucii respectivi nu miros defel. Si picioarele imi transpira mai putin vara

Sorina

acum 12 ani

Imi poate spune cineva de unde pot cumpara Odaban? au mai multe produse si sunt foarte bune o prietena din italia mi le-a recomandat. multumesc anticipat

Albina

acum 11 ani

Revin...am cumparat odaban pudra si nu mai am probleme deloc cu mirosul papucilor si nici cu transpiratia piciorului. in concluzie, un produs deloc scump, pentru ca eu am mai mult de jumatate de cutie dupa o luna de folosit in 3 perechi de pantofi, deci merita toti banii

sorin

acum 10 ani

foarte adevarat .eu folosesc de 12 ani acidul boric.cam o saptamana la rand in fiecare zi in ciorapi,vreo trei luni numai am treaba,si tot asa .si ciorapii de bumbac fie subtiri fie grosi ajua mai mult .numai bine!

cristi

acum 10 ani

Salut, din pacate si eu am probleme cu mirosul picioarelor si mi-am luat acid boric de la farmacie si sper sa imi treaca , am mai facut tratament cu acid boric si nu am mai avut probleme cateva luni.sper sa dea rezultate.si am sa incerc si sfatul tau.

ADRIAN

acum 9 ani

FOLOSITI ACID BORIC PRAF.ESTE F.IEFTIN SI DA REZULTATE FANTASTICE

vlad chiru

acum 9 ani

Salut, va recomand cu drag si din tot sufletul pudra de alaun este, antimicotica si antibacteriana, si omoara toti microbii din pielea picioarelor cat si ciupercile. Partea buna e ca omoara toti microbii si din incaltari. Asa dezinfectezi mediul pe langa pielea piciorului. Am folosit diverse chestii care rezolvau pe moment dar din cauza ca in incaltari bacteriile dau party in continuare, doar cu pudra de alaun aplicata in incaltari am rezolvat de tot problema. Se gaseste in plafarele din bucuresti. mai exact am gasit la magazinul naturii dar am mai vazut si prin alte plafare. e 100% natural si tine un flacon un an.

Finland

acum 9 ani

Pudra Odaban pentru pantofi este cea mai buna. Indiferent ca puretati incaltaminte de calitate, daca stai incaltat 10-12 ore pe zi inevitabil o sa iti miroase papucii...nota 10! este cea mai buna. Eu dupa o saptamana de tratament am scos mirosul din papuci