Matreata

Frumusete si intretinere

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

in 1987 am observat matreata abndenta dar si o supuratie la mijlocul pieptului.dermatologul n-a avut efect.in 1988 tulburari de vedere ochiul drept,diagnogstic;coreoretinita.cauza depistata in 1989 la dr.cantacuzino;t0xoplasmoza.tratamentul a condus imediat la disparitia matretii si a supuratiei de pe piept.in i8 ani la 3-4 luni apare matreata si supuratia pe piept,care dispar daca reiau tratamentul 4-5 zile.aparitia simptomelor se datoreaza neatentiei in consumul carnii de porc care nu intotdeauna este bine fiarta sau fripta[mici la local,slanina,sorlic, carnati afumati etc.]conluzia aceasta si reluarea tratamentului sunt luate personal,de aceea nu specific medicatia,fiind un caz rar iar medicamentele sunt numai cu reteta iar principalul nu se mai importa.

Raspunsuri (5)

vlad26

acum 15 ani

Consulta un alt medic, sunt foarte multi medici buni. Probabil ar trebui sa faci si iar investigatii, a trecut destul timp de la ultimele (din cate spui). Cu siguranta trebuie sa existe si alte medicamente care le inlocuiasca pe cele care ti-au fost prescrise vrei sa reiei tratamentul. Nu renunta si incearca sa rezolvi problema. Stiu ca nu este una usoara, tinand cont atat de neplacerile estetice dar si cele determinate de simptomele. Poate totusi recomanzi si altora care se confrunta cu aceasta problema in ce consta tratamentul...

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am 15 ani si am pe scalp sa zic matreata doctora a zis ca decat sa-mi dea nu stiu ce crema sa folosesc un sapun din comert protex si sa ma clatesc cu apa si otet.
imi spune ca daca ma tund scap de matreata am parul pana la sani.ar fi aceasta o solutie ca sa scap de matreata?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Desi ma spal pe cap in fiecare zi,observ ca nu pot scapa de mirosul scalpului,un miros destul de neplacut!Ce parere aveti pentru ca am incercat sa ma spal cu apa mai rece,ac***a scalpul uleios,dar nu am observat nici oschimbare!Multumesc!

Anamaria Andreea

acum 10 ani

Sora mea a avut probleme cu matreata si cu mancarimea scalpului si mereu se plangea.

S-a hotarat sa mearga sa vada un doctor dermatolog bun …..care i-a dat sa iti cumpere un sampon natural anti-matreata cu ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation.

De cand a inceput sa foloseasca samponul, a scapat complet de matreata si de mancarimea scalpului.

Acuma am inceput sa il folosesc si eu ...si iubesc samponul, imi place incredibil de mult ca miroasa a natura si ca nu face spuma cum fac produsele chimice.

mariana

acum 8 ani

Eu va pot confirma ca sunt foarte bune aceste produse antimatreata de la Thursday Plantationm le-am folosit si au dat rezultate.
Va recomand samponul antimatreata si sticluta de ulei 100% pur din arbore de ceai.
Puneti pe matreata cateva picaturi inainte de dus cu 30 de minute.
APoi la dus in jur de 5 picaturi peste samponul din palma.