mancarimi in zona scalpului

Frumusete si intretinere

Postata de fetitzacuminte cu 12 ani in urma.

ajutorrrrr...aseara m-am spalt pe cap si am citi pe net ca daca te clatesti cu otet iti face parul frumos..eu ac***a probleme cu el .pare imbacsit uleios si scalpul are un miros specific..ac***a problemele astea m-am gandit ssa incerc si clatitul cu otet..dar acum am mancarimi si parul e foarte aspru ..ajutati-ma va roggg..ce as putea face????

Raspunsuri (2)

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Buna ziua,

Mai spalati-va inca o data pe cap. Daca starea persista mergeti la un medic dermatolog sa vada daca nu cumva ati dezvoltat o iritatie.

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 12 ani

mancarimea(pruritul) pielii capului poate fi produsa de microorganisme care se hranesc cu sebumul(grasimea pielii) si atuncea sapunul pe baza de nizoral aplicat de 2-3 ori pe saptamana iar in restul zilelor frectii cu lotiune nizoral sunt benefice. seboreea eventual trebuie combatuta si cu regim alimentar lipsit de grasimi animale si dulciuri concentrate; daca nu trece nici asa atunci se fac toate analizele curente pentru a depista un focar de infecte intern(paraziti intestinali etc).