machiajul semiparmanent

Frumusete si intretinere

Postata de Mada cu 16 ani in urma.

Buna ziua,
Am si eu o dilema: as dori sa-mi fac un machiaj semipermanent pe pleoape, dar nu stiu daca exista vreun risc de a-mi afecta vederea.
Va rog, daca puteti sa ma ajutati sa iau o decizie.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Machiajul semipermanent pe pleoape este o procedura relativ sigura daca este realizata de un profesionist calificat.

Cu toate acestea, ca si orice procedura invaziva, exista anumite riscuri, inclusiv infectii, alergii la pigment, cicatrizare sau chiar afectarea temporara a vederii. Acestea sunt cazuri rare si, de cele mai multe ori, se datoreaza nerespectarii normelor de igiena sau sensibilitatii individuale a fiecarui client. De aceea, este esential sa discutati despre aceste posibile efecte adverse cu specialistul care va realiza procedura inainte de a lua o decizie. De asemenea, puteti cere si parerea unui medic oftalmolog.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/oftalmologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Ghid-de-interventii-estetice/avantajele-si-dezavantajele-machiajului-semipermanent_16549
sfatulmedicului.ro/Procedee-dermatocosmetice/tatuajele-cosmetice-buze-sprancene-contur-al-ochilor_1699
sfatulmedicului.ro/Procedee-dermatocosmetice/interventii-cosmetice-generalitati-despre-piele_1356