Frumusete

Frumusete si intretinere

Postata de mayb_e cu 13 ani in urma.

Buna.. Am un ulei pentru par (de la Favisan) e cu echinaceea ,ulei de masline,ulei de ricin ,vit A. Pot sa fac un amestec ca masca pt par cu ,putin suc de fructe (citrice) ..sau cum ar fi cel mai bine a-l folosesc. Si inca o intrebare sunt chiar asa periculoase ,anti perspirantele Dove ..pt ca ,contin aluminiu ?

Raspunsuri (6)

Dr. Elena Popescu

acum 13 ani

Puteti folosi si lamaia.
Uleiul de ricin stimuleaza cresterea parului , galbenusul de ou hraneste si fortifica firul de par iar lamaia este atat pentru stralucire cat si pentru reducerea excesului de sebum.
Cele mai multe antiperspirante din comerţ conţin săruri de aluminiu, ¬care interacţionează cu transpiraţia şi împreună formează o peliculă. Transpiratia va fi blocata, astfel incat toxinele rezultate din metabolism nu vor mai fi eliminate prin pielea axilelor, aşa cum ar trebui. Ce efecte determina? Toxinele se acumulează în zona axilelor şi în timp pot duce la apariţia unor tumori la nivelul sânilor
Studiile au arătat că sărurile de aluminiu se absorb în piele şi au potenţial cancerigen pentru glanda mamara. De aceea, este indicat sa evitam folosirea antiperspirantelor care conţin săruri de aluminiu. Cea mai mare concentraţie de asemenea săruri se găseşte în antiperspirantele sub formă de stick.
Există opţiuni naturale , deodorante care conţin extracte din plante şi substanţe naturale şi care nu prezintă niciun pericol asupra sanatatii

Geta

acum 13 ani

Doamna doctor,

Va multumesc pentru sfaturile pretioase privind ingrijirea parului. As dori sa va intreb daca acest tratament se aplica la radacina parului sau pe lungime, sau doar pe varfuri?

Multumesc!

Oana-Maria

acum 13 ani

Ce tratament de par trebuie sa fac sa nu mai imi cada parul?....caderea parului meu se datoareaza stresului si nu stiu cum sa fac sa nu mai imi cada.

stella g.

acum 13 ani

draga oana incearca un masaj cu fiole de gin-seng

stella g.

acum 13 ani

trat.pt.psoriazis sau lupus de scalp

any

acum 13 ani

chear an seara asta ancep si eu un tr cu ulei de ricin vita a si b si 2 galbenusuri de ou ..vom vedea rezultatele