Excesul de sebum

Frumusete si intretinere

Postata de L.M cu 14 ani in urma.

Ce tratament intern/extern pot folosi pentru diminuarea excesului de sebum pentru tenul gras care sufera de acnee vulgara?

Raspunsuri (8)

raluca

acum 14 ani

Cumpara de la farmacie lotiune antiacnee cu ulei de salvie si sulf, vei scapa de aceasta problema.

tyna

acum 14 ani

Foloseste Acnezine crema si pastilele, si dupa 2 saptamani vei vedea rezultate. Pentru mai multe detalii va las id-ul meu: oana_eu2009 sau intrati revitol

Dr. Dermatologie

acum 14 ani

Un produs bun este Cleanance lotiune purifianta matifianta.
Nu este singurul produs, in farmacii exista numeroase variante de dermatoscometice care sa reduca seboreea si/sau sa corecteze aspectul tenului seboreic.

ynga

acum 14 ani

am folosit acnezine pastile
si... nimic nou :)
ce m a ajutat au fost anticonceptionalele diane 35 parca :)
(atentie ca s ar putea sa iei ceva greutate)

Mircea

acum 11 ani

Am senzatia ca folosind crème fie cu antibiotic fie cu sulf, etc, se trateaza numai efectul, cauza ramane ne tratata....
De ce nu au toti oameni exces de sebum?
Deci cu siguranta trebuie reglat acest exces printr-un tratament mediacamentos...
Pentru ca problema cred ca e interna in sensul ca ori un motiv hormonal ori o dereglare la nivelul glandelor suddoripare; Sau mai degraba o combinatie intrre ele, pentru ca desi e cunoscut faptul ca transpiratia miroase.... nu toata lumea miroase la fel...( nu stiu daca mam facut inteles)

Doinita Topala

acum 9 ani

Tenul meu e gras si mereu am avut probleme cu cosurile si punctele negre din cauza excesului de sebum.
Dupa ce am fost la doctor pentru a-mi recomanda o solutie buna de cutarare a tenului gras mi-a dat sa folosesc o lotiune tonica cu ulei 100% pur din arbore de ceai (tea tree oil) si hamamelis fara alcool de la Thursday Plantation.
Pe langa lotiunea tonica, eu mi-a cumparat tot de la firma asta si spuma naturala de spalat pe fata cu ulei 100% pur din arbore de ceai si crema hidratanta naturala cu arbore de ceai, macese si vitamina E.
Ritualul meu e urmator: prima data ma spal bine pe fata cu spuma, apoi ma usuc si folosesc lotiunea tonica. Dupa ce mi-a facut curatarea tenului, folosesc crema pentru hidratare.
De cand folosesc aceste produse de curatare, diferentele sunt vizibile. Tenul mult mai curat, imi controleaza excesul de sebum foarte bine, iar cosuri si puncte negre nu am mai aparut deloc.

fdvbbd

acum 9 ani

Dar punctele negre.. au disparut? sau le-ati indepartat dupa care nu au mai aparut? Eu cu punctele negre am o mare problema

Amalia

acum 9 ani

Foarte bune produse recomandate de Doinita Topala, le-am testat si recomand si eu produse naturale din ulei 100% pur din arbore de ceai-tea tree de la Thursday Plantation.