Epilatul şi aspectul neplăcut

Frumusete si intretinere

Postata de Cristina.F. cu 10 ani in urma.

Am o mică (mare) problemă, cu care mă confrunt de când mă ştiu, şi aceea este... epilarea. De fiecare dată când mă epilez, îmi apar bubiţe roşii, care nu trec orice le-aş face. Am încercat ceara, dar pielea mea este extrem de sensibilă şi nu pot să suport durerea. Am încercat de mai multe ori şi nu pot, durerea fiind prea mare. Pot doar rareori să folosesc crema epilatoare, deoarece nu am timp să las părul să crească mai mult de două-trei zile. Şi pe lângă asta, părul este gros şi creşte repede.
Mă epilez cu lama, dar nici aşa nu e bine. Pilea mea, pe lângă faptul ca este foarte sensibilă, mai este si oarecum... transparentă (alt cuvânt nu găsesc), aşa că după fiecare epilare, părul fiind gros, se vede pe sub piele şi aspectul este de-a dreptul respingător. Să nu mai vorbesc că pielea nici fină nu rămâne.
Credeţi că există nişte metode pe care le-aş putea încerca, măcar să nu mai îmi apară acele bubite roşii? Am încercat să fac "masaj" cu mălai (am citit pe net că cică metoda poate să fie folositoare), să mă şterg cu un prosop aspru înainte... şi tot degeaba.
Sunt oarecum disperată, deoarece problema asta mă sâcâie de foarte mulţi ani şi nici până acum nu am găsit vreo soluţie.

Raspunsuri (1)

ddragosh

acum 10 ani

Eu stiu ca existe niste creme pt asa ceva. Daca te pensezi la un salon ai sa vezi ca iti da cu o crema pe locurile alea mie asa imi face altfel ma inrosesc in zona in care m.a pensat. Incearca sa te interesezi de o crema la un salon de infrumusetare sau fa.ti o epilare definitiva.