Epilarea in sarcina

Frumusete si intretinere Durere la epilare

Postata de GAGI cu 13 ani in urma.

Va rog sa-mi spuneti daca este permisa epilarea cu crema in timpul sarcinii(sunt in luna 6).
Va multumesc!

Raspunsuri (8)

Carpe Diem

acum 13 ani

Nu si inghinal nu ar fi indicata nici cu ceara daca sunteti sensibila la durere. Cel mai indicat este aparatul de ras in aceasta perioada

Iuli

acum 13 ani

Folositi ceara pe corp iar inghinal lama ar fi mai indicata (atentie sa fie dezinfectata).

Dr. Elena Popescu

acum 13 ani

Din cauza studiilor insuficiente realizate pe cremele depilatoare in timpul sarcinii si a substantelor pe care acestea le contin, este recomandat sa fie evitate in timpul sarcinii.
Chiar daca cremele sunt testate dermatologic, reactii adverse pot fi produse in cazul pielii sensibile. Poti risca sa faci anumite iritatii sau alergii. Daca vrei totusi sa le folosesti, inainte de epilare trebuie facut un mic test al cremei pe o portiune mica a pielii, pentru a identifica o posibila alergie la aceasta. Crema depilatoare trebuie aplicata numai pe pielea fara leziuni, deoarece ranile de pe piele se pot infecta sau agrava din cauza acestor produse.

Dr. Elena Popescu

acum 13 ani

Din cauza studiilor insuficiente realizate pe cremele depilatoare in timpul sarcinii si a substantelor pe care acestea le contin, este recomandat sa fie evitate in timpul sarcinii.
Chiar daca cremele sunt testate dermatologic, reactii adverse pot fi produse in cazul pielii sensibile. Poti risca sa faci anumite iritatii sau alergii. Daca vrei totusi sa le folosesti, inainte de epilare trebuie facut un mic test al cremei pe o portiune mica a pielii, pentru a identifica o posibila alergie la aceasta. Crema depilatoare trebuie aplicata numai pe pielea fara leziuni, deoarece ranile de pe piele se pot infecta sau agrava din cauza acestor produse.

Dr. Elena Popescu

acum 13 ani

Din cauza studiilor insuficiente realizate pe cremele depilatoare in timpul sarcinii si a substantelor pe care acestea le contin, este recomandat sa fie evitate in timpul sarcinii.
Chiar daca cremele sunt testate dermatologic, reactii adverse pot fi produse in cazul pielii sensibile. Poti risca sa faci anumite iritatii sau alergii. Daca vrei totusi sa le folosesti, inainte de epilare trebuie facut un mic test al cremei pe o portiune mica a pielii, pentru a identifica o posibila alergie la aceasta. Crema depilatoare trebuie aplicata numai pe pielea fara leziuni, deoarece ranile de pe piele se pot infecta sau agrava din cauza acestor produse.

Dr. Elena Popescu

acum 13 ani

Din cauza studiilor insuficiente realizate pe cremele depilatoare in timpul sarcinii si a substantelor pe care acestea le contin, este recomandat sa fie evitate in timpul sarcinii.
Chiar daca cremele sunt testate dermatologic, reactii adverse pot fi produse in cazul pielii sensibile. Poti risca sa faci anumite iritatii sau alergii. Daca vrei totusi sa le folosesti, inainte de epilare trebuie facut un mic test al cremei pe o portiune mica a pielii, pentru a identifica o posibila alergie la aceasta. Crema depilatoare trebuie aplicata numai pe pielea fara leziuni, deoarece ranile de pe piele se pot infecta sau agrava din cauza acestor produse.

andu

acum 13 ani

A mers din prima :)

Teodora

acum 8 ani

O intrebare: sunt in saptamana. A 4 de sarcina si am utilizat o singura data crema depilatoare si o singura data crema de decolorare? Credeti ca aceasta utilizare ar putea avea efecte negative pt bebelusul meu? Multumesc mult!