epiderma/epilare

Frumusete si intretinere Durere la epilare

Postata de Porumb cu 15 ani in urma.

Am si eu un mare of, chiar daca pare o problema mica...Dupa ce ma epilez, la cateva zile, imi apar peste tot niste puncte rosi. Adica atunci cand incepe probabil sa creasca iar parul. Apoi creste pe sub piele, nici nu am cum sa-l smulg...Mai tot timpul am o piele urata, de parca nu m-as ingriji. Nu stiu cum sa mai fac! Am incercat tot ce mi s-a recomandat: sa ma frec pe piele dupa dus cu ceva aspru, o data sa ma rad, o data sa-l epilez, astfel sunt mai multe radacini care ies definitiv...am dat cu creme, cu de toate! Stie cineva cum se rezolva? Vara e cumplit, nu-mi vine sa ma arat, iar ca femeie, sa pari asa iar nu-i placut...Numai la axile nu patesc asa. Multumesc!

Raspunsuri (3)

simona166117244

acum 15 ani

Buna,
De ceva timp am si eu aceasta problema: dupa epilat(indfirent daca e cu ceara sau cu aparatul epilator), firele de par cresc sub piele si -mi provoaca mancarimi. Am rezolvat cu ...zatul de la cafea. Fac cat mai des un masaj cu zatz de cafea in amestec cu ulei de masline, iar firele de par ies de sub piele. Dupa acest masaj(si un dus desigur)dau cu crema de corp sau ulei pentru bebelusi.
Numai bine!

Porumb

acum 15 ani

Multumesc pentru raspuns! O s-o incerc si pe asta...problema e ca dupa epilat, la 2-3 zile, imi apar acele bubulitze de care spuneam si inca nu se vede firul de par, sunt chiar dureroase. Pt asta nu am gasit solutie, poate or fi creme...eu nu le stiu. Numai Bine!

Roxana7555414

acum 14 ani

Pentru polifoliculita, asa se numeste ceea ce descrieti dumneavoastra, este bine sa va frecati pielea la dus si cu burete LUFA, care este destul de aspru.Si eu am aceeasi problema, dar cu acest burete si cu zat de cafea+ulei de masline, este totul sub control.
Sa va fie de folos!