cosurilee...

Frumusete si intretinere

Postata de MIhaela694509 cu 16 ani in urma.

Buna1 am 19 ani si am probleme cu cosurile astea... nu am in numar axagerat de mare.. dar sunt destule ca sa ma faca sa ma simt jenata si sa fiu complexata. va rog sa ma ajutati sa sa-mi zice-ti dv umn medicament,unguent,sau ce o fi ,care sa dea rezultate. va multumesc mult

Raspunsuri (8)

marius404

acum 16 ani

ZINERIT-se gaseste in farmacii si fiica unei prietene care avea aceeasi problema l-a folosit cu succes.

niculina51

acum 16 ani

poti folosii si solutiile pt cosuri din farmacii cum e clerasil sau clean&clear , la mine au dat rezultate .... dar le folosesti solutiile numai dak ai tenul gras.

elena1317

acum 16 ani

Salut Uite m-am confruntat si eu mai demult cu problema asta. Nu mi-a spus nimeni ca poate fi vorba despre o infectie cu un streptococ pe ca mi l-au gasit in nas mi se pare. Deci fa-ti niste analize la gat si nas si vezi poate e aceeasi chestie. Scapi foarte usor cu ceva antibiotic care distruge streptococu si apoi nu iti mai ies cosuri. (eu am folosit vechiul biseptol) Asta cu diferite solutii date pe deasupra cred ca e frectie la piciorul de lemn ca eu zic a daca e din cauza igienei se poate rezolva prin spalari repetate pe fata. Sa-mi zici daca am nimerit-o. Pa

marieta377

acum 10 ani

Pastile pentru acnee -
http://track.derminax.ro/product/Derminax/?uid=2484&sid=748&pid=123&bid=adc***aec

violeta6097418

acum 15 ani

Da, poate fi vorba de o infectie - sunt mai ales stafiloccoci vinovati de treaba asta. E bine sa faci analize.
Dar pt tratamentul simptomatic ar fi bine sa nu (mai)folosesti nimic pana ce nu mergi la un medic dermatolog - fiindca s-ar putea sa-ti faci mai mult rau decat bine...

Si, ce am prins de la o prietena a mea, care multi ani a avut aceasta problema: medicul a sfatuit-o sa manace cat mai dietetic - adica fara mezeluri sau carne grasa (de ex - cea tocata), fara dulciuri (sau cat mai putine) si, mai ales, fara ciocolata. Pentru ca ea fuma pe-atunci, a fost nevoie sa renunte si la tigari.
In 2 sapt tenul s-a schimbat f mult in bine, dar regimul il tine si acum, dupa 1 an, ca sa nu revina la aceeasi problema. Si nu a fost nevoie de niciun alt tratament.
Si inca ceva important, nu stoarce cosurile, fiindca prin stoarcere infectia cuprinde tesuturile invecinate, iar in scurt timp, langa un cos stors mai apar altele. Mai bine cu bai de aburi cu plante medicinale (musetel, galbenele, coada soricelului) si dupa baie presezi usor cu un tifon/compresa - doar cosurile uscate deja. Sau mergi la cosmetica.

vlad26

acum 15 ani

Sora mea a fost la un medic dermatolog care a procedat astfel: a recoltat dintr-un cos, a dus al laborator si in functie de microbul care a iesit la analiza a oferit si tratamentul. Si pot sa spun ca situatia s-a imbunatatit semnificativ.

Bianca

acum 10 ani

Draga Mihaela, acneea este de mai multe feluri. ea depinde de faptul daca le-ai mai avut si in copilarie si au persistat, pot aparea si din motive hormonale, alimentatie, stres, un produs cosmetic nepotrivit si multe altele. trebuie sa dai cateva indicii, ca sa pot sa comentez ceva. Oricum.. sa stii ca un dermatolog iti poate da cel mai bun remediu. SI am observat ca pentru a scapa de aceste cosuri enervante, nu trebuie sa folosesti doar un produs, ci un tratament. pentru ca daca folosesti de exemplu doar Zinerit, iti va usca pielea dar nu o va hidrata.. si asa.. tenul tau isi va pierde din calitate. Sunt ferm convinsa ca nici o fata nu vrea una ca asta! Sper ca te-am ajutat cat de cat.. mult nu am cum, pentru ca nu stiu prea multe despre situatia in sine.

Malina Monica

acum 10 ani

Cel mai bun tratament anti-acnee pe care l-am folosit a fost pe baza de ulei 100% pur de arbore de ceai(Tea tree oil) de la Thursday Plantation.
In cateva zile de folosire a cremelor naturale, tenul meu a inceput sa devina mai curat vizibil si apoi treptat cosurile si puncte negreu s-au uscat apoi au disparut complet.