Cosuri

Frumusete si intretinere

Postata de l.giulia1 cu 10 ani in urma.

Buna! Am 21 de ani, deci am trecut de perioada pubertatii, inceperii vietii sexuale. La 15 ani am fost diagnosticata cu ovare micropolichistice. Mi s-au recomandat anticonceptionale, dar mama si doctorul endocrinolog nu au fost de acord sa iau de la acea varsta. In urma unui control ginecologic la 18 ani mi s-au dat cu prescriptie anticonceptionalele Yaz. Am inceput sa le iau de atunci, intre timp am avut probleme constand in cosuri sub piele, sangerari. Tot la indrumarea medicului am luat Diane. La fel am avut probleme. In final mi s-a recomandat Logest. Am luat timp de un an si jumatate. De o luna am renuntat sa mai iau deoarece am avut iar probleme. In momentul de fata am probleme foarte mari cu aceste cosuri sub piele: toata partea stanga a fetei, sub barba, pe frunte, in zona urechii si chiar in interior, pe maini si pe spate. Am incercat un tratament de la Avene recomandat de medicul dermatolog, dar nu s-a intamplat nimic. Nu stiu nici la ce medic sa ma duc pentru o investigatie mai amanuntita. Astept un raspuns.

Raspunsuri (10)

mirabela

acum 10 ani

Buna ! Si eu am avut probleme cu cosurile. Am incercat numeroase tratamente, dar in zadar .... De un an si jumaate folosesc sapun cu sulf si este foarte bun, aproape ca am scapat de cosuri. Plus ca tin si un oarecare regim. . Nu mananc dulciuri multe, condimentat si nici nu prea beau suc, in special COLA .

ioana

acum 9 ani

si eu am avut probleme cu cosurile si mi se coceau sub piele si puroi etc am incercat o groaza de solutii fara nici un rost si mia zis o nasa pun hirean in otet de mere il lasi 2 saptamini la macerat si te speli pe fata in fiecare dimineata il lasi 5 10 minute apoi limpezesti mie mia mers de minune si acum am cicatrice de la cosurile infectate dar dupa ce mam dat cu aia nu mai am si asta a fs acum 15 ani

loredana

acum 9 ani

Cit hrean trebue sa pui în otet?

roxana florea

acum 9 ani

Buna, Iti pot zice ca eu cu acnee m-am lupta timp de 7 ani de zile si foarte greu am reusit sa scap. Pe mine m-a ajuta sa scap de acnee cateva produse naturale anti-acnee din ulei 100% pur din arbore de ceai-tea tree de la Thursday Plantation.
Deci eu am folosit de la ei pentru tenul meu o spuma naturala, o lotiune tonica, o crema hidratanta si un gel medicinal antiacnee. Doar cu aceste produse am reusit sa ma vindec definitiv de toate cosurile si puncte negre de pe ten. Deci iti recomand sa le cauti daca inca mai ai probleme cu acnee. Pupici

Ionelarusu

acum 9 ani

@I.giulia1si eu ma confrunt cu problema cosurilor sub piele, si voiam sa te intreb daca intre timp ai reusit sa iti rezolvi problema?

Ionelarusu

acum 9 ani

@I.giulia1si eu ma confrunt cu problema cosurilor sub piele, si voiam sa te intreb daca intre timp ai reusit sa iti rezolvi problema?

Ionelarusu

acum 9 ani

@roxanaflorea, in cat timp de la inceperea tratamentului cu thursday plantation ai reusit sa scapi de acnee?

popa lucia

acum 9 ani

AM avut si eu aceiasi problema,am folosit tot felul de creme antibiotice etc.pana cand ginecologul meu mi-a recomandat o rezonanta magnetica deoarece aveam ovare polichistice,in urma careia am descoperit un fibrom de 4 cm!PT mine el era cauza caderii de par acnee. ..Apropo fa si analize pt glanda tiroida de multe ori daca nu functioneaza bn poate provoca aceste simtome!La 4luni de la operatie tenul e luminos fara vre-o urma de acnee!!

Virgil

acum 8 ani

La mine problema cu acneea e destul de veche, dar nu ma incomodeaza atat de mult. Sper sa imi treaca cosurile de la sine, pentru ca nu as vrea sa urmez cure cu pilule sau sa ma dau cu creme.

Gelu

acum 8 ani

Lucruri interesante despre cum se poate trata acneea se gasesc si la linkul acesta:

//sfatulmedicului.ro/comunitate/boli-de-piele/acnee-severa_20544