cosuri mici pe frunte

Frumusete si intretinere

Postata de robertru cu 11 ani in urma.

Buna ziua, problema mea este urmatoarea: de fiecare data cand fac efort fizic si transpir imi apar pe frunte niste cosuri mici. Acelasi lucru se intampla si daca imi las parul sa creasca mai mult si nu ma tund la timp. Imi tund parul scurt, de 0.5 cm si il spal la doua zile, tocmai din aceasta cauza. Nu stiu daca este bine sa il spal atat de des. In afara de faptul ca este inestetic, este ca si cum as face alergie la transpiratia ce se scurge de pe scalp pe frunte. Mentionez ca m-am lasat de tigari in urma cu zece luni. Este posibil sa fie din cauza asta? Ce pot face?

Raspunsuri (7)

Dr. Mirela Telipan

acum 11 ani

Cind va apar e bine sa mergeti la un consult dermatologic ptr a se dg corect si trata adecvat; poate fi vorba de o dermatita sau de o foliculita.

robertru

acum 11 ani

multumesc

Dr. GB

acum 11 ani

Asa cum bine le descrieti, ele sunt ''''cosuri'''' - acnee - si sunt favorizate de exact ceea ce scrieti: transpitatia care va apare pe zona respectiva si de ''''inteparea'''' fruntii de capetele firelor de par care atunci cand sunt lungi ating tegumentul fruntii. Nu are nici o legatura cu renuntarea la fumat. Solutia: aplicarea dupa efort sau zilnic, seara, DUPA SPAREA fetei cu un sapun antiseptic gen Protex, a unui produs antiacneic precum Brevoxyl.
Succes!

Dr GB

acum 11 ani

Scuze: DUPA SPALAREA fetei (fruntii)

Iulia

acum 10 ani

Iti recomand geleul cu extract de melc. eu l-am gasit aici la un pret bun http://www.senssitiveconcept.ro/cumpara/gel-cu-extract-de-melc-125-ml-7073774

Ella Elena

acum 10 ani

Am reusit sa scap de cosuri si puncte negre dupa ce am gasit un medic dermatolog foarte bun.

Medicul mi-a dat sa imi cumpar tratament anti-acnee e pe baza de creme cu 100% ulei pur de arbore de ceai(Tea Tree) de la Thursday Plantation.

Te mai sfatuiesc sa schimbi sapunul normal cu un sapun pe baza de 100% ulei pur de arbore de ceai.

Efectele s-au vazut repede la mine,in scurt timp tenul era mai curat vizibil, apoi treptat toate cosuri si punctele negre s-au uscat complet.

bianca

acum 8 ani

Cosurile mici dupa frunte iti apar pt ca esti indragostita. Am si eu la fel cosuri mici.