Cearcane si pungi sub ochi !

Frumusete si intretinere

Postata de Akez cu 9 ani in urma.

Buna ziua,de un an ma confrunt cu niste cearcane urate ( santuri ) si pungi umflate sub ochi ! Am incercat toate posibilitatile pentru a afla provenienta lor,mi-am facut analizele la sange care mi-au iesit foarte bine ! Precizez ca am 20 de ani si ma odihnesc 9-10 ore pe zi/noapte ! As vrea sa inteleg daca exista un specialist la care m-as putea duce sa-mi explice care sunt cauzele cearcanelor ! Stie cineva ce teste as putea face sau cum as putea afla cauza aparitiei lor, si mai ales cum pot scapa de ele ? Va multumesc foarte mult!

Raspunsuri (7)

FreeStyle11

acum 9 ani

Sunt multe cauze, pot fi pe langa somnul insuficient si alimentatia nesanatoasa, fumatul, alcoolul, stresul, diferite boli etc.Daca te deranjeaza foarte tare sau mai ai si alte simptome, prezintate la medic pt analize si alte investigatii.Oricum daca in rest te simti bine, eu zic sa le ignori, pt ca oricum esti barbat si nu ar trebui sa te deranjeze asa mult cearcanele.

Dr. Luminita Banacu

acum 9 ani

aparitia cearcanelor la o varsta tanara nu semnifica nimic patologic, adica nu este un semn de boala, ci doar un semn de epuizare a organismului; fumatul, consumul de alcool, somnul insuficient sau folosirea indelungata a calculatorului pot fi cauze de adancire a cearcanelor.
De cele mai multe ori insa, aparitia lor este determinata genetic, adica producerea lor este datorata unei distributii defectuoase a tesuturilor moi pe marginea osoasa a orbitei. Aceasta situatie nu poate fi corectata decat printr-o procedura de chirurgie estetica, adica umplerea acestor santuri fie cu acid hialuronic, fie cu grasime proprie.
Pentru detalii puteti citi articolul postat pe site.

Akez

acum 9 ani

Va multumesc frumos pentru raspunsuri ! Mai am o singura intrebare,la ce specialist ar trebui sa ma duc pentru a face niste analize la rinichi si ficat ?

FreeStyle11

acum 9 ani

La medicul internist.

Akez

acum 9 ani

Multumesc

Andrada

acum 8 ani

Am scapat de o mare problema, din cauza oboselii am inceput sa am cearcane si sa se vada din ce in ce mai mult. O prietena care merge la dr. Taher mi-a recomandat-o ca fiind foarte buna, dumneaei m-a tratat folosind Redensity II, mi-a injectat la ochi (chiar nu e dureros deloc) si rezultatele se vad foarte bine. Cearcanele s-au retras si acum am privirea mult mai luminoasa, care de fapt schimba intreaga fizionomie. Recuperare nu exista, am plecat de acolo fara vanatai sau alte probleme.

Utilizator11547493253

acum 5 ani

Buna. Unde pot gasi acest doctor?