Calusurile si bataturile

Frumusete si intretinere

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

calusurile si bataturile se pot indeparta folosind lasserul? daca exista aceasta posibilitate recomanati-mi si mie un astfel de cabinet, va rog frumos

Raspunsuri (3)

comentarii utilizatori

acum 15 ani

calusurile si bataturile se pot indeparta folosind lasserul? daca exista aceasta posibilitate recomanati-mi si mie un astfel de cabinet, va rog frumos

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna ziua!
Daca veti citi informatiile de pe acest topic
http://medlive.hotnews.ro/bataturile-plantare-nu-se-trateaza-la-cosmetician-sau-dermatolog-si-nu-se-indeparteaza-chirurgical.html
veti intelege ca batatura este o modalitate miraculoasa de auto-protectie a organismului, ca nu trebuie indepartata sub nici o forma.
Trebuie doar sa va concentrati asupra cauzelor aparitiei acestui mijloc de auto-protectie, si anume este vorba despre incaltaminte necorespunzatoare, efort fizic exagerat sau o anumita deformatie a ante-piciorului.
Indepartarea bataturilor, cu laser sau printr-o alta modalitate, va creea complicatii ultra-severe, si anume plagi plantare grave.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

Florin

acum 9 ani

Buna ziua,

sotia mea sufera de bataturi la nivelul degetelor mari de la picioare. un medic dermatolog a decis ca este bine sa fie indepartate prin cauterizare dar rezultatul a fost cateva luni de imobilizare si durere mare iar bataturile s-au format la loc. va rog sa imi recomandati la ce fel de medic specialist ar trebui sa mergem pentru un consult si tratament adecvat. va multumesc anticipat