Caderea parului

Frumusete si intretinere

Postata de Jerrry cu 11 ani in urma.

Buna ziua!Am o problema cu caderea parului..parul meu cade peste limita adimisa,de fiecare data cand ma spal imi cade par cu pumnii in crestetul capului deja mi s-au facut diverse carari din cauza lipsei de par..problema este ca parul meu cade din radacina cu totul ceea ce ma sperie..am citit pe undeva ca atunci cand parul cade din radacina cauza este interna insa nu stiu ce sa mai cred...ma poate ajuta cineva ?!Multumesc

Raspunsuri (6)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este indicat sa consultati medicul dermatolog.

Marcela

acum 11 ani

Cu siguranta ca problema ta este destul de serioasa. Poate fi hormonala sau poate semnala un deficit de vitamine si necesita un tratament mai complex. In orice caz, iti recomand sa nu agresezi parul cu sampoane cu chimicale. Eu folosesc sampon organic ultra delicat de la biorigine.ro si parul meu este matasos si stralucitor si pot spune ca imi cade mai putin de cand folosesc acest sampon bio. Multa sanatate!

Narcisa

acum 11 ani

Parul poate sa cada din multe motive, nu intodeauna din cauze genetice.. cel mai bine e sa consulti un medic dermatolog, iti faci niste analize si alegi tratamentul care ti se potriveste cel mai bine.
Eu momentan urmez un tratament cu minoxidil 2% (Rogaine) si parul nu mai cade decat 2-3 fire pe zi.. si conform spuselor doamnei doctor dermatolog, ar trebui sa se regenereze complet in 3-4 luni. Pana atunci, fiindca am parul destul de rar, folosesc Toppik, un produs cosmetic ce face parul sa arate foarte des. In cazul meu e solutia ideala, nimeni nu stie ca am probleme cu caderea parului, pentru ca nu se observa deloc ca am parul foarte rar.

Jerrry

acum 11 ani

Vreau sa merg neaparat la doctor,am vrt sa imi fac l noi niste analize la firul de par si sange..am inteles ca asa va descoperi care este cauza,insa la noi nu se poate asa ca trebuie sa merg la bucuresti.Stii un spital in care pot sa imi fac analizele astea ? Pe tine cat te costa tratamentul cu minoxidil ?:o3

Oana Dumbrava

acum 11 ani

buna ziua.imi cade parul peste masura as vrea sa ma ajutati si pe mine. da ti-mi si mie un raspun?multumesc

Ramona

acum 8 ani

Folixn a incercat careva? Am auzit lucruri bune despre el si as incerca si eu. Nu imi cade extraordinar de mult par, dar preventiv e bine sa actionezi. Ce fel de vitamine ar trebui sa iau?