Alopecia - caderea parului, chelia sau calvitia

Frumusete si intretinere

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

Buna seara,as ruga un doctor sa-mi dea si mie un tratament contra alopeciei,am o parte mica de par lipsa din cap, si nu stiu ce tratament sa folosesc.Va multumesc mult si astept raspunsul dvs..

Raspunsuri (30)

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Am aflat de curand ca sufar de alopecie in placi si sunt cam speriata.Mi s-a recomandat infiltratii cu minodixil sau cortizon acetat.Poate imi spune si mie cineva in ce consta acest tratament,ca sincera sa fiu nu prea as incerca...

flori

acum 12 ani

Stai linistita.Intra pe net si citeste despre corticosteroizi,OSA TECRUCESTI!

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Ce tratament recomandati pentru stoparea caderii parului si pentru regenerarea acestuia?

bebica1983

acum 11 ani

De departe Follixin. Da-i pe google follixin o sa gasesti o gramada de informatii despre produs!

Marius.R

acum 10 ani

ti-as recomanda sucul de ceapa

marcus3167

acum 10 ani

Pastile pentru caderea parului -
http://track.follixin.ro/product/Follixin/?uid=2484&sid=652&pid=125&bid=adc***aec

RALUCA MARIA2115170

acum 15 ani

buna.caut shi eu o clinica specializata in Timisoara pentru caderea parului.am 23 de ani shi intr-un an mi s-a rarit f tare parul in partea de sus.mi se unge f tare shi pica in cantitati f mari mai ales la spalare.ash vrea sa fiu consultat de un medic specialist.pt ca am inteles ca sunt mai multe cauze pt caderea parului.ms

andreia16

acum 15 ani

salut! dupa nume pari a fi baiat! la baieit faza cu cadere parului este mai sensibila decat la femei, asta daca nu ai aflat intre timp. Pricum rand pecare il face un barbat care sufera de caderea parului este sase uite in famile daca mai are cnv acesi problema... tata,unchi, bunic. daca cnv din acestia are prob sunt mari sanse ca diagnosticul sa fie alopecie androgenetica/chelie mostenita. In cazul acesta, ca tratamente de baza sunt minoxidilul finasteridele si dutasteridele, singurle de altfel apobate de FDA pentru tratare caderii parului din motive ereditare.. bineinteles ca sunt pe piata foarte mule produse care beneficeaza de o promovare masiva.. insa aigrija sa nu dai banii pe fereastra.... e nasol sa dai si bani si sa vezi ca parul cade in continuare... incerca sa scapi si de seboree
daca vrei sa mai vb despre chestia asta imi poti lasa un msg si pot da un id \YM.. mai port discutii si cu alti "beneficiari" ai acestei stupide chestii poate gasim o rezolvare.. o zi buna

RALUCA MARIA2115170

acum 14 ani

zi-mi idul tau ca sa styu sa dau accept pe mess

andreia16

acum 14 ani

cosmo_cel

catalin218147511

acum 14 ani

observ ca sunt din ce in ce mai multi tineri carora le apare ff devreme cheliuta ,si eu pe la 23 de ani devenisem fff agitat si stresat din cauza acestui lucru mai ales cind observam cum imi cadea parul si uite asa am incercat aproape toate tratamentele posibile si naturiste si babesti si de tot felul si tot degeaba ,ca in final sa descoper care este cauza generala cadrii parului la barbati ....sun multe de spus si n-am tim de explicatii dar pot spune ca toata treabaasta trebuie atacata de la radacina adica in primul rind cu tratamente de uz intern si ff putin cu cele de uz extern...Cel mai bun medicament contra caderii parului este Propecia care am inteles ca se gaseste cam greu si este destul de scump dar acelasi medicament care se gaseste in farmacii sub o alta denumire dar intr-o concentartie mai mare si mult mai ieftin se numeste Proscar si este utilizat pt problemele de prostata ,probleme care se manifesta la barbatii in virsta.Problema este ca proscarul este in concentartie cam mare(0,5mg) fatza de propecia(0,1mg) si si nu prea poate fi fragmentat prin sectionare pt ca sunt pastile filmate ,ori cu reactie la ultraviolete ..e.t.c si deci se strica ....mai tirziu am aflat de alt medicament cam din aceiasi familie(finasteridele) a Propeciei sau Proscarului ,insa mult mai puternic cam de doua ori mai eficient si se numeste Avodartuldin clasa (duasteritelor) s.a demonstrat stiintific ca are eficienta cu 30% mai mult ca celelalte insa nu este inca aprobat pt folosirea problemelor de caderea paruli la barbati(inca se mai studiaza la el) acest Avodart se utilizeaza tot pt problemele de prostata dar si conta caderii parului chiar cel mai bun pina in prezent(acest lucru fiind demonstrat de catre federatia medicilor din intreaga lume)..lasati-va de alte p***a babesti sau alte timpenii care se gasesc in farmaci care au efect mai mult pt femei nu si la barbatii(la noi difera total problema) deci lasati timpeniile cu shamponuri si alte solutii de 2 bani care in cel mai bunm caz creaza duar acel efect *placebo* si va maninca de bani..deci eu va spun din expeienta proprie am inceput sa iau acest medicament Avodart(dutasteride)exact dupa prescriptia din prospect (cite 1 pe zi de regula dimineata) si in acelasi tim folosesc si Minoxidil (de preferat concentratia maxima0,5 mg)care se aplica prin pufuri la radacina parului comform prospectului .Deci va repet ACESTE SUNT CELE MAI EFICIENTE SOLUTII PT REVENIREA SI CHIAR REGENERAREA PARTIALA A PARULUI (regenereaza numai acolo unde mai exista firicele de par)efectele se observa destul de clar dupa 6 lui de tratatment dar folositi ambele solutii in acelesi timp AVODART SI (MINOXIDIL solutia pt uz extern) desi efectul se observa in cel mai scurt timp dupa 2-3 luni este bine ca tratamentul sa dureze 6 luni dupa care faci pauze de alte citeva luni ,va spun asta din experienta proprie insa ATENTIE! ACET AVODART ARE SI REACTI ADVERSE CARE SE MANIFESTA PRINTRE ALTELE SI SUB FORMA DE IPOTENTA PARTIALA SI TEMPORARA de recomandat a nu se folosii de catre cei ce a au vicii precum fumatul sau alcohoolice sau la barbatii inaintati in virta asta daca totusi vrei sa nu ramai cu ipotenta permanenta ,dar daca esti tinar fara vicii si alte probleme sexuale atunci este ok! ,aceasta ipotenta temporara se manifest sub forma erectiilor maiscazute ,lichid spermatic in cantitate mai mica,ejaculari mai slabe si un libidou mai scazut(insa jucaria nu moare de tot stati linistiti) acest efect care se resimte se face simtin inprimele 2 saptamini de tratatment dupa care incepe sa scada treptat ,iar dupa incetarea tratamentului cam dupa cel putin 2-3 luni dispare aproape complet de retzinut faptul ca este ff important sa nu se conceapa copii in timpul acestui tratament SE FOLOSESTE PERMANENT PREZERVATIVUL pt ca poate afecta grav fatusului de sex masculin CITITI CU ATENTIE MARE PROSPECTELE ACESTOR MEDICAMENTE INAINTE DE UTILIZARE ,,IN REST BAFTA TUTUROR!

andrei79153306

acum 14 ani

Citat:
...ACET AVODART ARE SI REACTI ADVERSE CARE SE MANIFESTA PRINTRE ALTELE SI SUB FORMA DE IPOTENTA PARTIALA SI TEMPORARA de recomandat a nu se folosii de catre cei ce a au vicii precum fumatul sau alcohoolice ...

fratioare, sa stiu ca-mi cade si paru pubian si n-am sa folosesc asemenea medicamente...mai usor ma impac cu gandu ca am chelie decat sa fac vre-o depresie ca nu mai am erectie, chiar si temporara, ca imi smulg si ultimile fire din cap de draci...parerea mea

gogu

acum 13 ani

are dreptate andrei. decat sa nu mi se mai scoale ****, mai bine sa fiu chel. nevasta nu te lasa ca nu mai ai par pe cap, ci ca nu o faci happy...in pat.

bogdan

acum 12 ani

buna ziua,am un fel de ,,calvitie'''' bilaterala din nastere ce pot sa fac in acest caz?

Dr.Mogdolo

acum 10 ani

SA TE UNGI CU CÂCAT PE PAR;SI O SA ATI CREASCA FF.MARE PARUL CA LA O PRINTESA.----)

Martini

acum 10 ani

Chelia e o problema de sanatate destul de nasoala pt toti barbatii, din cauza ca ii afecteaza din punct de vedere estetic. Daca esti si scund de statura si putin grasun, atunci problemele chiar se complica. In jurul meu am cativ apriteni cu caracteristicile astea si au mari probleme atunci cand vine vorba sasi gaseasca o partenera:)
E destul de frustrant pt ca nu e o boala incurabila si cu toate astea multa lume se impaca cu ideea ca nu au par sau mai mult ignora boala respectiva.
Si eu am avut o perioada destul de lunga chelie dar am facut 6-7 luni tratament cu un supliment luat de pe follixin.ro si sa mai remediat situatia. Sa nu va imaginati ca am cine stie ce par (ca in reclama la foltene), dar se vad ceva imbunatatiri. Decat sa apelez la un doctor pt implant am preferat varianta asta!
Numai bine!

robert71

acum 10 ani

Rezultatele vorbesc de la sine. Mai mult de 94% dintre barbatii care au incercat Follixin au raportat modificari semnificative la nivelul scalpului. De asemenea nu au resimtit efecte secundare in urma tratamentului.

robert71

acum 10 ani

http://track.follixin.ro/product/Follixin/?uid=13608&sid=652&pid=125&bid=adc***aec

robert71

acum 10 ani

http://track.follixin.ro/product/Follixin/?uid=13608&sid=652&pid=125&bid=adc***aec

Kazimir

acum 10 ani

Robert si pe mine m-a ajutat suplimentul ala si sunt multumit de rezultatele pe care le-am obtinut cu el.Pana sa folosesc suplimentul asta imi cadea parul destul de rau. Luam cu pumnul par de la dus, mai ales ca eu am si parul lung. Nu stiu cum a actionat produsul asta, dar e clar ca imi cade mult mai putin par decat inainte!
De regenerat nu cred ca poate sa regenereze parul (din ce stiu eu doar prin implant e posibil asa ceva), dar pt a stopa caderea parului e destul de bunicel!

Pag 1 din 2