alopecia aerata

Frumusete si intretinere

Postata de Mirela121125349 cu 15 ani in urma.

Buna ziua la toti cei care sunt aici...am si eu o problema cu aceasta alopecie aerata(asa mi s a spus ca se numeste)acum aprox.6 luni a descoperit caderea parului in zona occipitala,la inceput o zona mica,care dup 2 luni a devenit din ce in cemai mare...al fost la medic si mi s a spus ca nu se poate face prea mult...am nevoie de sfatul vostru...ce pot face...?va multumesc anticipat

Raspunsuri (5)

acum 15 ani

Buna,

Alopecia Aerata este una dintre cele mai comune afectiuni care provoaca caderea parului. Parul cade pe alocuri, apoi creste din nou in cateva luni sau chiar ani.
Am auzit cateva cazuri in care medicii au recomandat tratament cu Revalid capsule si sampon, remotiv, etc.
Insa, trebuie luat in calcul faptul ca pentru aceasta afectiune nu este suficient doar tratamentul local ci se recomanda investigatii suplimentare care sa determine deficientele/dereglarile organismului care au dus la aparitia problemei.

In astfel de cazuri se recomanda un medic specialist dermatolog, si nu de alta competenta.
Una dintre cauzele acestei probleme poate fi stressul sau depresia.
Incearca sa-ti analizezi programul zilnic si ritmul de viata si sa depistezi daca te confrunti cu situatii stresante. (bine, acum intre noi fie vorba, toti suntem stresati - important este gradul in care ne afecteaza).

Ca si tratamente, exista:
Minoxidil solutie: lupta impotriva caderii parului si duce la recuperarea acestuia dupa aproximativ 3 luni. detalii gaseti la aceasta adresa
//sfatulmedicului.ro/articole/Dermatologie-estetica/Caderea_parului_la_femei/Minoxidil__util_si_la_femei_325_1379.html

Anthralin-ul- este un imunomodelator; este o substanta care se aplica local pt o ora apoi se clateste. Cel mai in masura sa-ti dea indicatii despre cum sa il foflosesti si cu ce sa il combini este un medic.

Ca si tratament mai exista si injectiile cu steroizi.

Sfatul meu este sa mai ceri parerea unui medic dermatolog; nu este ok sa renunti. Exista variante de tratament care pot fi incercate.

Numai bine!

alexandra

acum 11 ani

am alopecie de trei an si nu stiu ce tratament sa mai fac am facut atitea si nici un rezultat datimi va rog un tratament ceva

marcus5891

acum 10 ani

Pastile pentru caderea parului -
http://track.follixin.ro/product/Follixin/?uid=2484&sid=652&pid=125&bid=adc***aec

alexandra

acum 11 ani

am incercat si cu revalid capsule si cu nanogen si nici un rezultat

robert71

acum 10 ani

http://track.follixin.ro/product/Follixin/?uid=13608&sid=652&pid=125&bid=adc***aec