Actionati preventiv impotriva calusurilor si a bataturilor

Frumusete si intretinere

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

am fost la un medic specialist(dermatolog) si mi-a spus doua solutii: cauterizarea si tratamentul cu duofilm.am la talpa piciorului stang 4 destul de maricele dar durerea e ceva fantastic.acum doua zile mi-a aparut unul la talpa p.stang.am si pe fata asa zisii negi,foarte multi-aprox 25.deja nu mai pot merge f bine.dar imi e frica de cauterizare.am inteles ca e o crema kerato-liz pe baza unor substante extrase din insecte,ceva de genul.credeti ca este buna si nu necesita cauterizare???va multumesc!

Raspunsuri (2)

roda

acum 13 ani

foloseste retin A pentru negi pe prospect scrie ce se aplica odata la 2 zile eu l-am aplicat copilului meu de 3 ori pe zi asa ca vreo 40 de negi care erau localizati in zona fetei au disparut e singura solutie nu exista alt tratament si multumeste-i lui Dumnezeu pentru ca ti-a venit in intampinarea nevoilor

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna ziua!
Daca veti citi informatiile de pe acest topic
http://medlive.hotnews.ro/bataturile-plantare-nu-se-trateaza-la-cosmetician-sau-dermatolog-si-nu-se-indeparteaza-chirurgical.html
sau
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Chirurgia%20antepiciorului/Metatarsalgii,%20boala%20Morton.html
veti intelege ca batatura este o modalitate miraculoasa de auto-protectie a organismului, ca nu trebuie indepartata sub nici o forma.
Trebuie doar sa va concentrati asupra cauzelor aparitiei acestui mijloc de auto-protectie, si anume este vorba despre incaltaminte necorespunzatoare, efort fizic exagerat sau o anumita deformatie a ante-piciorului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior