Acnee

Frumusete si intretinere

Postata de Raluca888 cu 14 ani in urma.

O perioada buna de timp am scapat de ea,acum mi-a reaparut pe obrazul stang pe mandibula si totodata cu asta a inceput sa mi se usuce tenul rau de tot,cu toate ca beau lichide si il hidratez cu o crema,e aiurea pentru ca atunci cand aplic fondul de ten se observa cojile uscate si este inestetic rau de tot!:((nu stiu ce se intampla,cineva mi-a spus ca si anticonceptionalele joaca un rol important in asta:(

Raspunsuri (10)

CALARASI

acum 14 ani

am agnee si nu stiu cum sa scap de ea.o am de foarte mult timp.vreau si eu niste sfaturi.ce tratamente sa folsesc?

alina

acum 14 ani

institut cantacuzino bucuresti in urma unui test iti prepara un autovaccin succes

Andra

acum 14 ani

In primul rand sa nu suferiti de constipatie. Si asta fiindca toxinele care se acumuleaza in organism vor iesi pe piele si sub forma de acnee.

Apoi, daca aveti peste 20 de ani, va recomand o detoxifiere de 1 luna de zile pe baza de alge marine brune, elixir din fructe de soc si, eventual, un ceai antiadipos daca sunteti plinute.

Si in sfarsit ca tratament extern: tamponari cu bitter suedez, tinctura de propolis, masti cu argila albastra, sapun antiacneic si crema antiacneica (din cele care sunt la plafar).

Succes!

Eva31781

acum 10 ani

Pastile pentru acnee -
http://track.derminax.ro/product/Derminax/?uid=2484&sid=748&pid=123&bid=adc***aec

Raluca888

acum 14 ani

Multumesc,nu sufar nici de constipatei nici plinuta nu sunt,iar cat despre argila,am folosit,nu imi place pentru ca imi usuca tenul mai tare.ma deranjeaza tenul uscat mai mult.

Menekse.

acum 14 ani

Iti recomand sa renunti la ciocolata, cola, cafea, condimente si grasimi. Acestea favorizeaza aparitia acneei. Si, da, sunt si unele contraceptive care au ca efect secundar acneea. E posibil sa nu le iei pe cele potrivite. Ar fi bine sa mergi la un planning sau la un endocrinolog chiar si sa ii dai toate detaliile care crezi ca ajuta la recomandarea unor pilule potrivite. tREBUIE SA SPECIFICI INCLUSIV FAPTUL CA TENUL TAU ESTE PREDISPUS LA ACNEE. Eu am luat Diane 35, e f bun pt acnee dar le-am luat la recomandarea medicului. Te rog sa nu le iei inainte de a vb cu un medic. Unele pilule au o cantitate mai mare de hormoni si daca nu se inteleg cu corpul tau o sa iti dea dureri de cap, la propriu.
Am suferit si eu de asta si stiu cum e. Dar am renuntat de 10 ani la ce ti-am scris mai sus (cafea, cioc......) si o data pe an urmez si o cura de antibiotice specifice acneei. Am facut si tratamente cosmetice. Acum folosesc doar un pachet din gama Anesi sau Matis (gel demachiant, lotiune tonica si emulsie purifianta). Nu ma dau cu orice. Folosesc doar produse recomandate de specialisti strict pt tenul meu. Si e ok.
Succes!

Raluca888

acum 14 ani

Cola nu beau,cafe nu,la condimente oricum sunt alergica...a mai ramas ciocolata pe care si asa o mananc rar si anticonceptionalele,am obsrvat ca atunci cand nu le-am mai luat,nu am avut nimic:D

wyolett

acum 14 ani

In concluzie, nu iei anticonceptionalele potrivite..... :D

Raluca888

acum 14 ani

In acest caz,cel mai potrivit ar fi sa ma duc la medic!:D

Andreea Gabriela

acum 10 ani

Eu am avut probleme cu acneea si punctele negre pe fata timp de 9 ani de zile si am reusit sa scap ff greu.

Am scapat dupa ce am gasit un doctor dermatolog bun si un tratament anti-acnee excelent.
Medicul dermatolog mi-a dat un tratament anti-acnee pe baza de creme cu 100% ulei pur de arbore de ceai (Tea Tree) de la Thursday Plantation.

De la inceput, cum am folosit cremele, in cateva zile deja efectele s-au vazut. Tenul a devenit mai curat vizibil, iar cosurile si punctele negre au inceput sa se usuce. Dupa un timp de folosire a cremelor anti-acnee tenul meu a devenit super curat si am reusit sa scap complet de cosuri si puncte negre.
Iti recomand cu ceea mai mare incredere creme anti-acnee cu 100% ulei pur de arbore de ceai (Tea Tree), pe mine m-au scapat de acnee.

Acuma mai folosesc sapun organic pe baza de ulei pur de arbore de ceai tot de la ei, pentru a controla excesul de sebum si pentru o curatare buna a tenului si a corpului.

Numai de bine!