Senzatie de amorteala la un deget rupt in varf este normala?

Fractura

Postata de Utilizator21728557550 cu o saptamana in urma.

Buna ziua,
Acum doua saptamani mi-am scapat un palet de lemn pe degetul mijlociu de la mana stanga. Tot degetul era vanat si unghia aproape pana la jumatate si deasupra unghiei ceva sange strans subpiele. Am pus gheata am mers la medic, initial doar au au facut xray au observat ruptura in varf si mi-au facut un cast de plastic nimic mai mult, apoi dupa 5 zile am trimis o poza medicului si a considerat ca putin incepe sa se faca puroi acolo deasupra unhiei ,am explicat ca am incercat sa eliberez sangele si am ridicat pic cuticula si am pus propolis apoi poate de aceea putin galben, totusi au facut 3 gauri prin electrocauterizare sa elibereze presiunea de sub unghie (nu a iesit aproape mai mic deja era coagulat) si mi-au prescris Amoxiciclina 500 3/zi timp de 5 zile. In tot acest timp degetul a avut diverse stadii, pielea se exfoliaza si este uscata, vineteala s-a mai retras dar este in continuare pe tot degetul, si senzatia de amorteala persista in penultimele sectiuni. Imi puteti spune aca este ceva normal aceasta amorteala sau in cat timp ar trebui sa se vada imbunatatiri.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Senzatia de amorteala poate fi destul de normala in cazul unui deget rupt, in special daca a existat leziune si la nivelul nervilor. In functie de gradul de afectare, poate dura saptamani sau chiar luni pana cand senzatia de amorteala dispare.

Este important sa urmatii recomandarile medicului care v-a consultat.

Amoxicilina este un antibiotic indicat in astfel de cazuri pentru a preveni sau trata infectiile.

Simptomele descrise – vanatai, piele uscata si chiar starea in care se prezinta unghia – sunt, de asemenea, frecvente la acest tip de leziuni.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Prim-ajutor/tratamentul-fracturii-degetelor_1738
sfatulmedicului.ro/Prim-ajutor/primul-ajutor-in-fractura-de-deget_13967

Va dorim multa sanatate!

Utilizator21728557550

acum o saptamana

Multumesc pentru raspuns.