Pot merge in concediu la mare la 14 zile de la o fractura metatarsiene II ??

Fractura

Postata de Roxana cu 3 luni in urma.

Pe data de 19 iunie am călcat strâmb și m-am ales cu o fractura de metatarsiene II fără deplasare. Mi s-a pus o atela gipsata pentru 21 zile. Doar ca de pe 7 iulie avem bilet la turci . Credeți că aș putea să scot atela gipsata și să port o orteza ca să pot merge pe avion? De asemenea, as dori sa știu dacă voi putea calca pe nisip. Mulțumesc!!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Perioada de vindecare pentru o fractura de metatarsiene este, de obicei, de 6 la 8 saptamani, insa aceasta poate varia in functie de gravitatea fracturii si de capacitatea corpului tau de a se vindeca.

Decizia de a inlocui atela gipsata cu o orteza ar trebui luata in urma consultarii cu medicul tau, deoarece acesta este poate evalua cel mai bine progresul vindecarii tale.

Cat despre mersul pe nisip, te-ai putea confrunta cu o anumita instabilitate si durere, deoarece suprafata neregulata a nisipului poate pune presiune suplimentara pe fractura in timpul vindecarii. Din nou, acesta este un subiect pe care ar trebui sa il discuti cu medicul tau.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Oase-si-articulatii--membrele-/cele-mai-comune-fracturi-ale-adultului_19911
https://sfatulmedicului.ro/Oase-si-articulatii--membrele-/cat-timp-dureaza-recuperarea-dupa-o-fractura_20144