Pot exista probleme in aceasta situatie?

Fractura

Postata de Elyme cu 2 luni in urma.

În copilărie am avut o fractură de os la nivelul antebrațului și de ceva timp mi-am dat seama că atunci când țin brațul încordat apare o umflatură, care cred că e osul ieșit în relief, pentru că în poziție normală nu apare nimic. Nu simt nicio durere, nu îmi dau seama dacă dintotdeauna a fost așa după fractură, dar am sesizat schimbarea după ce în ultima vreme am făcut ceva efort muscular. Aș vrea să știu dacă ar putea fi ceva în neregulă la locul fracturii.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Este posibil ca umflatura pe care o observati atunci cand incordati antebratul sa fie cauzata de montura osului dupa fractura. Uneori, in cazul in care fractura nu s-a vindecat corect, osul poate creste intr-un unghi ciudat sau pot aparea proeminente osoase. Acestea sunt frecvente in fracturile de antebrat deoarece exista doua oase in paralel in aceasta zona si orice deplasare in vindecare poate cauza o proeminenta.

Faptul ca nu simtiti durere este un semn bun si inseamna ca probabil nu exista niciun fel de leziune de nervi sau alta structura.

Un medic specialist va putea sa evaluaze mai clar problema si eventual sa recomande anumite investigatii, cum ar fi radiografia sau tomografia computerizata, care poate arata mai exact starea osului dumneavoastra.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Oase-si-articulatii--membrele-/calusarea-sau-repararea-osoasa-indicatii-riscuri-recuperare_17010

Va dorim multa sanatate!