O persoana care a suferit o fractura cervicala, mai exact C1 si C2 se mai poate ridica?

Fractura

Postata de Blndu cu 6 luni in urma.

O persoana in stare de ebrietate cu peste 3 la mie in sange, mai exact 3,6 la mie, daca cade si are o fractura la nivelul vertebrelor cervicale, C1 si C2, se mai poate ridica in picioare?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

In general, fracturile cervicale pot avea consecinte grave si variaza in functie de nivelul, severitatea si localizarea leziunii. In cazul fracturilor C1 si C2, si mai ales in combinatie cu o stare de ebrietate si un indice al alcoolemiei precum cel mentionat de dumneavoastra, exista un risc semnificativ pentru leziunile de maduva spinarii si paralizia consecutiva.

Este vital sa se caute imediat asistenta medicala de la medici specializati in evaluarea si tratamentul leziunilor cervicale si de maduva spinala. Acestia pot evalua situatia individuala si pot sugera cel mai bine urgenta si optiunile de tratament disponibile.

Va recomandam sa va programati la un medic ortoped: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articol recomandat:
https://sfatulmedicului.ro/Afectiunile-coloanei-vertebrale/durerea-cervicala_1665