Lenuta Perescu ?

Fractura

Postata de Lena cu 9 luni in urma.

Bună ziua, în urma cu o saptamina am ajuns în urgenta cu o fractura baza MT5 după ce am calcat rau. Med. ortoped (Austria) mia recomandat Ibuprofen, Fasa elastica, gheata, Inhixa 40mg, sa calc în picior cu sprijin în cîrja. Mi sa spus ca se vindeca e la sine în 4-6 saptamâni. Fiica mea med. Radiolog după consultarea med. Ortoped în România mia prescris orteza Walkerfix pt 2 sapt. As dori un răspuns daca e posibil de la Dr. Marius Uscatu. Mulțumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua,

Fracturile de baza MT5 pot fi tratate in mai multe moduri, in functie de severitatea fracturii. In unele cazuri, tratamentul poate include utilizarea de orteze pentru a asigura imobilizarea si protectia zonei afectate. In altele, poate fi suficienta folosirea ghetii, desfasurarea fizioterapie si administrarea de medicamente pentru reducerea durerii si inflamatiei.

Este important sa urmati indicatiile medicilor si sa comunicati cu ei orice intrebari sau ingrijorari aveti. Acestia pot oferi cele mai precise recomandari pentru situatia dumneavoastra specifica.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Oase-si-articulatii--membrele-/durerea-persistenta-dupa-fractura-sau-entorsa_19345